Yasadışı bilgisayar korsanı, bilgisayar becerilerini bilgisayar sistemlerinin amaçlanandan farklı davranmasına neden olmak için kullanan kişidir. Bu genellikle güvenlik önlemlerinin atlanmasını içerir. Ancak bu tanım, çok çeşitli bilgisayar korsanlığını kapsamaktadır. Birisi muazzam sonuçları olan bir bankayı ya da kişisel kullanım için kendi yazdıkları mütevazı bir programı hackleyebilir.  

Hack Yapmak Yasa Dışı mı?

Belirtmiş olduğumuz gibi, farklı hacker türleri vardır, bu nedenle bilgisayar korsanlığının yasadışı olup olmadığı büyük ölçüde duruma bağlıdır. Yasal veya yasa dışı olabilir.

Yasal Hackerlar

Yasal hackerlar, karşılaştırılabilir yeteneklere sahiptir, ancak bu güçleri kötülük yerine iyilik için kullanmayı seçerler. Belki de yasalaşmış yasadışı hackerlar bile reforme edilmiştir. Yasal bilgisayar korsanları, şirketler tarafından genellikle nelerin iyileştirilebileceğini görmek için sistemlerinde kasıtlı olarak delikler açmak için kullanılır.

Yasadışı Bilgisayar Korsanları

En hızlı kodlama silahlarından bazıları yasadışı yolu seçer ve nedenleri değişir. Bazıları kişisel mali kazanç için, bazıları yeteneklerini dünyadaki en güvenli sistemlere karşı test etmek için ve diğerleri trolleme amacıyla -ve bazen üçü bir arada olabilir.  

Aralarında

Aslında birçok ünlü hacker'ın hayatının gidişatı karışık bir çantadır. Birçoğu, yasal  işlere geçmeden önce, yasa dışı sularda becerilerini geliştirmişlerdir. Pek çok tanınmış hacker'ın biyografisinin birkaç sinematik dönüş ve dönüşten geçtiğini söylemek doğru olur.

Bu basit sınıflandırmaların gerçekten su tutup tutmadığını görmek için gerçek dünyadaki bazı hacker örneklerine bakalım. Pek çok bilgisayar korsanı, zamanla statüsünü değiştirir ve başka yeteneklerde tanıdığınız kişiler olabilir.  

Bilgisayar korsanlarını iyi veya kötü olarak tespit etmeyi zorlaştıran şey, çoğu için kötü amaçlı yazılımları ve diğer zararlı teknolojileri keşfetmenin bir beceri geliştirme töreni olduğu gerçeğidir. Birçoğu ilk günlerinde yasa dışı korsanlıkla ilgili deneyler yapmasaydı, bugün siber güvenliğin iyi tarafında bu kadar samimi bir suç taktikleri anlayışına sahip olmayacaktı.

Hackleme veya hacker kelimeleri genellikle olumsuz olarak kullanılsa da, bir dahaki sefere onları duyduğunuzda, gerçekte ne tür olduklarını görmek için daha yakından bakmaya çalışın.