Wikipedia, yaklaşık yirmi yıldır web kültürünün ayrılmaz bir parçası olmuştur ve kullanıcıların bilgisayarlarından, tabletlerinden veya telefonlarından milyonlarca metin ağırlıklı, kitle kaynaklı ansiklopedi girişine göz atmalarına olanak tanır. Şimdi, Wikipedia'nın masaüstündeki genel görünümü, siteyi yeni kullanıcılar için daha ulaşılabilir hale getirmek için on yıl içinde ilk kez bir makyaj yapıyor.

Bu MediaWiki gönderisinde önerilen tüm yeni özelliklere göz atabilirsiniz ve neye benzeyebileceklerini size gösterecek bazı animasyonlu GIF'ler vardır. Şahsen, yeni içindekiler özelliğinin görünümünü gerçekten çok seviyorum. Kamuya mal olmuş kişilerin Wiki sayfalarını merakla okuma eğilimindeyim ve bu, bilgisayarımda aşağı kaydırmak zorunda kalmadan bir sayfanın belirli bölümlerini atlamayı çok daha kolay hale getirebilir.

Katlanabilir bir kenar çubuğu, kullanıma sunulan ilk değişiklik olacaktır; bu, kullanıcıların her sayfanın sol tarafındaki menüyü daraltmasına, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmesine ve odaklanmayı kolaylaştırmak için ekranınızın solundaki alakasız içeriği ve bağlantıları sınırlamasına olanak tanır. Site ayrıca, okuduğunuz bir sayfanın dilini değiştirmek için kolay bir tek tıklama düğmesi ekleyecektir.

Wikipedia ayrıca diğer sayfaları bulmayı kolaylaştırmak için site içi arama aracına iyileştirmeler ekleyecek ve logoyu her Wikipedia sayfasında küçültecek şekilde yeniden yapılandıracak.

Sitenin ana şirketi olan Wikimedia Foundation, bir blog gönderisinde , değişikliklerin "uzun bir süre boyunca kademeli olarak" gerçekleşeceğini ve kullanıcıların yeni özellikleri resmi olarak kullanıma sunulmadan önce test etmelerine olanak tanıdığını, ancak tüm görünümü yeniden tasarlamayı planladığını duyurdu. Wikipedia'nın masaüstü sürümünün 2021 sonuna kadar. Mobil sürümün aynı yeniden tasarımı alıp almayacağını söylemedi.