• 0

Silikon Vadisi nedir? Silikon Vadisi hakkında bilmeniz gerekenler

2 yıl önce , Okuma süresi 3 dakika.

Silikon Vadisi nedir? Silikon Vadisi hakkında bilmeniz gerekenler
Slikon vadisi yani Silicon valley Kuzey Koliforniya’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir.

Bugün internet ve teknoloji sektörünü oluşturan binlerce şirketin merkezi olan Silikon Vadisi , dünya ekonominisinin büyük bir kısmını etki ediyor.

Adı ise bölgede yoğun olarak slikon çip üretilmesinden gelir. İlk etapta altın sebebiyle hazine avcılarının ilgi odağı olan bölgede Stanford Üniversitesi kurulmuş sonrasında da tüm alan teknolojik şirketlerine devredilmiştir.

Yüksek teknoloji ile ilgili firmaların ya merkezi ya da firminın çıkış yeri burasıdır. Bunlara örnek verecek olursak ;  Intel, Cisco, Google, HP, Maxtor, Softway Solutions, Apple, Microsoft, Oracle, Nvidia, AMD, Facebook, Twitter, Mozilla

KURULAN İLK ŞİRKETLER

Silikon Vadisinde kurulan ve bügünde çalışmalarını sürdüren iki şirket General Electric ve Kodak’tır.

                               

ABD’de refah seviyesi en yüksek bölgerinden biri Silikon Vadisi bölgesi sayesinde Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi’nin önemli bir kısmını barındıran Palo Altı şehri refah düzeyi en yüksek şehirleri arasında yer alıyor. Öyle ki sıradan bir şehir olan Palo Alto’nun nüfusu Silikon Vadisi’nin yükselişiyle birlikte katlanmıştır.

 

SİLİKON VADİSİNİN TARİHÇESİ

1848- Altına hücumun ilk yılı…Kuzey Amerika batı sahillerinde bulunan ve Sacramento’ya yakın olan El Dorado bölgesinde inanılmaz altın yatakları keşfedildi. El Dorado California’nın başkenti’dir ve dünyada Hazine Avcılarının çok iyi bildiği bir bölgedir.

1850-California ‘’Altın Eyaleti’’ olarak anılır. California aynı zamanda süt,bal ve üzüm üretiminde meşhur bir bölgedir.

1891 –Eski California Valisi Leland Stanford tarafından Stanford Universitesi kurulur.

1910-Lee De Forest California’ya yerleşir.Diod iletkeninin mucididir.Radyo,kıtalararası telefon iletişimi,televizyon,radar ve erkenden dijital elektroniğin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

1939-Stanford mezunları Bill Hewlett ve David Packard üniversitenin desteği ile kampüs yakınında bir garajda Hewlett Packard (HP) şirketini kurdular.

1951-Stanford Universitesi Dekanı,üniversitenin cevresindeki butun arazileri Teknoloji şirketlerine satarak bölgenin dunyada Teknoloji merkezi olmasını sağladı.İlk şirketler arasında General Electric ve Eastman Kodak bulunuyordu.

1956 – William Shockley, John Bardeen ve Walter Brattain ilk yarı iletken olan transistorü icat ederek Nobel ödülü aldılar.

1957 – ‘’Hain Sekizliler’’ Shockley’nin yari iletken transistörünü geride bırakarak daha üstün Fairchild yarı iletken transistörünü geliştirdiler.. Fairchild Transistör Şirketi Kurucuları,soldan sağa doğru; Jean Hoerni, Julius Blank, Victor Grinich, Eugene Kleiner, Gordon Moore, Sheldon Roberts, Jay Last, Robert Noyce.

1963-Fair Stanford Araştırma enstitüsünde Doug Engelbert ilk bilgisayar faresini(Mouse) geliştirdi ve internet’de online sisteminin temelleri atıldı.

1968 – ‘’Hain Sekizliler’’den iki tanesi Robert Noyce ve Gordon Moore Fairchild şirketini bırakarak Intel’i kurdular. (Yukarıdaki resim)
20 yıldan beri Shockley firmasının bünyesinde çalışan elemanlar ayrıldıklarında tam 65 şirket kuruldu.Elemanların kendi aralarında yaratıcılık konusunda rekabet olması Silikon Vadisinde çok normal bir olaydı ve dolayısıyla bölgede kimse sözleşmeli olarak çalışmak istemiyordu.Amerika’nın California Eyaleti hariç diğer Eyaletlerde Teknoloji şirketlerinde çalışan elemanlar sözleşmeli olarak çalısıyorlar ve kesinlikle işi bıraktıkları zaman işverene rekabet olacak aynı işi kuramıyorlardı.

1971 – Intel ilk mikroişlemci Intel 4004’ü geliştirdi.

1972-Ethernet internet temelli bu teknoloji LAN’larda veri alışverişini mümkün kıldı.Bu buluş Xerox’un Palo Alto’daki Araştırma merkezinde icat edilmişti.Lazer yazıcı,ilk dizüstüWYSIWYG (What you See is What you Get- Yani ne görürsen onu alırsın’’sistemi geliştirildi. ‘’Lan protokolu’’ ise açılımı Local Area Network demektir.Yani yerel bir merkezde yakın olan bilgisayarlarla iletişim kuran protokol demektir.

1973-İlk PC apple ile Microsoft daha çok bilgisayarın kendisine odaklanırken XEROX Alto Grafiksel arabirime sahip ilk bilgisayar olmayı başardı.

1976-Apple Steve Jobs ve Steve Wozniak Cupertino’da ilk şirketlerini açtılar ve Apple marka bilgisayarlarını satmaya başladılar.

1992-Alman Gerhard Casper Stanford Üniversitesinin başına geçti ve sekiz yıl yöneticilik yaptı.

1994-Jerry Yang Stanford Üniversitesinde bir karavanın arkasında popüler arama motoru Yahoo’yu kurdu.

1998-Stanford mezunları Sergie Prin ve Larry Page Mountain View’da Google şirketini kurdular.

2004-Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesinde okurken Facebook’u kurdu ve Palo Alto’ya taşıdı.

Silikon Vadisi’nin teknolojik merkezi olmasıyla birlikte bu bölgede alanında profesyonel ve dünya çapındaki büyük şirketlerin merkezinde çalışan kişiler yaşıyor. Durum böyle olunca şehirde ki ortalama maaş 122.172 dolar. Silikon Vadisi , içinde barındırdığı önemli firmaların sayesinde dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi hatta diyebiliriz ki bu bölgedeki ekonomik düzey dünyadaki bazı ülkelerden bile daha yüksek.

Tabi her şirkette burada kurulmadı mesela Facebook ilk temelleri Mark Zuckerberg tarafından Harvard Üniversitesi’nde atıldı ancak Zuckerberg ve ekibi belli bir başarıya ulaşınca merkezini Silikon Vadisi’ne taşıdı.

#Genel