Programcıların  çoğu zaman zaman bunalmış ve stresli görmek mümkündür. Sürekli değişen teknolojiler ve hızlı tempolu modern dünya ile bazı zorluklardan geçme eğilimindedirler.

İş ve yaşamı dengeleme ve bir programcı olarak kariyerinizde ilerleme ihtiyacından, bazen göğsünüze çok şey yüklendiğini düşünüyor olabilirsiniz.

Arada bir, mükemmel olamama korkusu bazen daha iyi tarafılarınız tüketiyor olabilir. Mükemmeliyetçiliğin bir yanılsama olduğu gerçeğine bakılırsa bazen rahatlatıcı olabilir.

Her kod parçasının mükemmel görünmesini ve orada en iyi performans gösteren uygulamayı sunma dürtüsü ve ihtiyacından, mümkün kılmaya çalışmakta olduğunuz çok şey var ama o zaman benim için rahatsız edici olabilir. Mükemmel diye bir şey yoktur, kimse mükemmel olamaz ve mükemmeliyetçilik peşine düşmemeniz gereken bir şeydir. -Shawn Crahan.

Bazen egonuzun  istediğiniz kadar hızlı ilerleyemeyeceğimi düşünme eğiliminde ve sonunda kendinizi strese yapmakla beraber işleri dahada çıkılmaz hale getirmeekte üstümüze yoktur . Herşeyi mükemmel yapma dürtüsü her zaman enerjimizi yutuyor ve sonuç olarak mutluluğumuzu alıp götürüyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak, mükemmeliyetçiliğin peşinden koşmamayı benimsemeek gerekir, daha çok her şeyin kendine özgü bir şekilde ortaya çıkmasına izin vermeyi öğrenmeliyiz.

Mükemmeliyetçilik, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmakla aynı şey değildir. Mükemmeliyetçilik, sağlıklı başarı ve büyüme ile ilgili değildir; 

İş ve yaşam arasında bir denge sağlamak bazen bizim  için göz korkutucu bir iştir. Özellikle kafamızda bazı kişisel sorunlar olduğunda, her zaman işe konsantre olmakta zorlanırız.

Diğer işlerden farklı olarak programlama, tam bir dikkatli dikkat gerektirir. Çoğu zaman kafamızda kişisel sorunlar baş gösterdiğinde veya deneyimlediğimizde, konsantre olmakta ve bunu gerçekleştirmekte neredeyse güçlük vermektedir.

Ekrandan çıkarmak, bağlantının kesilmesine her zaman biraz yardımcı olur. Bazen arkadaşlarla takılmak için bile zaman bulamıyor ve bazen iş ve diğer yan projelerle meşgul oluyoruz.

İş ve yaşam arasında doğru dengeyi bulmak, özellikle kafamızdan  geçen kişisel sorunların olduğunda çok uğraştığımız şeylerden biridir. Bu beni strese sokuyor ve verimlilik çemberimi sıfıra indiriyor diyebiliriz.

Çoğu zaman rekabetin her zaman sağlıklı olduğu ve insanların daha iyi fikirler bulmasına yardımcı olduğu söylenir.

Olumlu karşılaştırma iyi olabilir ve konfor alanınızdan çıkmanıza ve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda, karşılaştırma, özellikle aşırıya kaçtığınızda neşenizin bir hırsızı olabilir.

 Sonuçta, insanlar çeşitli yeteneklerle çok farklıdır. Bazen, çeşitli faktörler her şeyin gidişatını belirler.

Sadece kendimiz olmayı ve her şeyin kendi yolunda gelişmesine izin vermeyi öğrenmemiz gerekir. Kendimize çok fazla yüklendiğimizi fark edip ve sonuç olarak sadece biz olmanın güzelliğini kendimizden mahrum ederiz.