MVC olarak bilinen Model View Controller aslında yazılım mühendisliğinin her yerinde.Hatta temelinde yer almaktadır diyebilirim.
MVC, yazılım için bu kadar önemli  olduğundan hep beraber MVC nedir? Nasıl Kullanılır? sorularına cevap arayalım. 

MVC nedir?

Model View Controller bir yazılım geliştirme mimarisidir, bu modelin amacı, büyük bir uygulamayı, her bölümü göstermek için kendi amaçları olan çeşitli bölümlere ayırmaktır.

Sunucudan hangi URL'ye bağlı olarak belirli bir sayfayı talep eden bir kullanıcının, sunucuyu talep eden kullanıcının isteği alıp belirli bir denetleyiciye göndereceği bir örneğe bakalım. Bu denetleyici, istemciden gelen tüm talebin işlenmesinden sorumludur ve sunucunun geri kalanına bu istekle ne yapacağını söyleyecektir. Diğer iki bölüm modeli ve görünümü arasında ortada durur ve çok fazla kod içermemelidir.Bir kontrolör bir talep aldığında meydana gelen ilk şey model sorulur.

Talebe dayalı bilgi için. Model, bir talebin tüm veri mantığından sorumludur. Bu, modelin veritabanı ile etkileşime girdiği ve verilerin tüm doğrulama kaydetme, güncelleme, silme vb. İşlemlerini gerçekleştirdiği anlamına gelir. Kontrolör veri mantığıyla asla doğrudan etkileşime girmemelidir.

Modeli yalnızca bu etkileşimleri gerçekleştirmek için bile kullanmalıdır; bu, denetleyicinin gönderdiği ve aldığı verilerin nasıl işleneceği konusunda asla endişelenmesine gerek olmadığı anlamına gelir, bunun yerine modele ne yapacağını söylemesi ve modelin ne yapacağını söylemesi gerekir. modelin, kullanıcı taleplerini ele alma ve başarısızlık veya başarı durumunda ne yapılacağı konusunda asla endişelenmemesi gerektiği anlamına gelir, bunların tümü kontrolör tarafından kontrol edilir ve model yalnızca, model yanıtı kontrolöre geri gönderdikten sonra verilerle etkileşime girmeyi önemsemelidir. görünüm kısmıyla etkileşim.

Görünüm yalnızca denetleyicinin gönderdiği bilgilerin nasıl sunulacağıyla ilgilidir; bu, görünümün denetleyiciden gelen verilere dayanarak HTML'yi dinamik olarak oluşturan bir şablon dosyası olacağı anlamına gelir.

Görünüm, verilerin nasıl işleneceği ve kontrol edileceği konusunda endişelenmez, bunun yerine yalnızca verilerin nasıl sunulacağıyla ilgilenir. Görünüm, son sunumu denetleyiciye geri gönderir ve denetleyici, bu sunumu kullanıcıya geri göndermeyi gerçekleştirecektir, bu tasarımla ilgili dikkat edilmesi gereken önemli şey, model ve görünümün birbirleriyle asla etkileşime girmediğini modellemektir ve görüntülemektir. kontrol eden, denetleyici. Model ve görünüm arasında bir denetleyiciye sahip olmak, verilerin sunumunun ve verilerin mantığının tamamen ayrı olduğu anlamına gelir ve bu da karmaşık uygulamalar oluşturmayı çok daha kolay hale getirir. 

Avantajlar

  • Eşzamanlı geliştirme
  • Yönetimi kolay
  • Bakımı kolay
  • Karmaşık uygulamalar yazın
  • Geliştirici dostu