.NET 5, .NET ekosistemi için tüm bileşenlerini tek bir çapraz platform paketinde bir araya getiren birleşik bir platformdur. Yeni sürüm, yeni dil sürümleri (C# 9 ve F# 5) ve Windows ARM64 desteği dahil olmak üzere .NET Core 3'ten birçok iyileştirme içeriyor gibi görünüyor.

.NET 5, Preview 8'den bu yana tam özellikli ve geliştirmede zaten kullanılıyordu.

.NET 5, geçtiğimiz yıl .NET Core ile bir sonraki adım olarak duyurulmuştu . Projenin ana hedeflerinden biri, tek bir platformlar arası .NET çalışma zamanı ve tek tip çalışma zamanı davranışları ve geliştirici deneyimleri ile çerçeve sağlamaktır. .NET ekibinin program yöneticisi Richard Lander, ilk duyurusu sırasında projenin önemini vurguladı.

Richard Lander : "Gelecekte yalnızca bir .NET olacak ve bunu Windows, Linux, macOS, iOS, Android, tvOS, watchOS ve WebAssembly ve daha fazlasını hedeflemek için kullanabileceksiniz. NET 5'in bir parçası olarak yeni .NET API'leri, çalışma zamanı yetenekleri ve dil özelliklerini tanıtacağız. [...] Ayrıca, .NET 5'in .NET platformunun geleceği olduğunu açıkça belirtmek istedik." diye açıklamalarda bulundu.

Fakat bu açıklamalardan beri, çoğunlukla COVID-19'un neden olduğu teknik zorluklar ve yavaşlamalar nedeniyle birkaç şey değişti. Sonuç olarak, başlangıçta duyurulan özelliklerden bazıları .NET 6'ya yükseltildi. Geciken özellikler arasında, yakın zamanda daha fazla .NET'in benimsenmesi için kritik bir özellik olarak tanımlanan yerel zamanın ötesinde (AOT) derlemesi var .

Azaltılmış bir özellik setiyle bile, .NET 5, yeni dil sürümleri (C # 9 ve F # 5) ve Windows ARM64 desteği dahil olmak üzere .NET Core 3'ten pek çok önemli iyileştirme içerir. Diğer önemli özellikler, iyileştirilmiş JsonSerializer API'leri, tek dosyalı uygulamalar, eksiksiz bir boş değer atanabilir referans türü ek açıklamaları seti ve kitaplıklar, çöp toplayıcı (GC) ve tam zamanında derleyici (JIT) için birçok performans iyileştirmesidir.