• 0

Javascript öğrenmek için 6 neden

6 ay önce , Okuma süresi 2 dakika.

Javascript öğrenmek için 6 neden
Her zaman birden fazla şeyi yönetebilen tek bir programlama dili öğrenmek ister misiniz? JavaScript bu muhteşem dillerden biri.

JavaScript şimdi IOS ve android için mobil uygulamalar da dahil olmak üzere hemen hemen her şey üzerinde çalışıyor.

İşte JavaScript öğrenmek için en önemli 6 nedenim;

Mobil Uygulama Geliştirme
Web Dili
Sunucu tarafı geliştirme
Geleceği Kodlamak
Büyük Veri ve Bulut Geliştirme
Çevrimiçi Öğrenme kaynakları

 

1-) Mobil Uygulama Geliştirme -Doğal Döndü
Hepimiz “mobil gelecek” dediğini duyduk. Yerel ve HTML5 tartışmasının tamamını yeniden şekillendirmeden, PhoneGap gibi mobil uygulama geliştirme çerçevelerinin JavaScript API çağrıları aracılığıyla yerel gibi mobil işlevsellik oluşturmak için yeni fırsatlar açtığını söylemeye yetiyor. 

Hem Apple hem de Google, geliştirici tabanlarını genişletmek için JavaScript'i mobil geliştirme araç setlerine dahil etti. JS'de kod yazabilenler, mobil özellikli uygulamaların ve web sitelerinin geleceği için büyük talep görecektir.

2-) JavaScript, Web'in baskın istemci tarafı komut dosyası dilidir ve web sitelerinin% 95'i bu amaçla kullanır. Komut dosyaları HTML belgelerine katıştırılır veya dahil edilir ve DOM ile etkileşime girer. 
Tüm büyük web tarayıcılarında, kodu kullanıcının cihazında çalıştıran yerleşik bir JavaScript motoru bulunur.

3-) Mobil uygulama geliştirmede pizzazz faktörüne daha az ilgi duyanlar hala JS ile arka uç geliştirmede nişlerini bulabilirler. Tarihsel olarak sunucu tarafı geliştirme ile ilişkili olmasa da, JavaScript son yıllarda hızlı, ölçeklenebilir ağ uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir yazılım platformu olan Node.js'nin etkisiyle hızlı bir şekilde benimsenmiştir. 
Node.js, Google'ın V8 JavaScript motoruna veya Chrome tarayıcı çalışma zamanına dayanmaktadır ve son yıllarda büyük işletmeler arasında büyük popülerlik kazanmıştır.

4-) Kodlayıcılar ve programcılar dijital çağın mimarlarıdır. Ardışık fonksiyonlar, sınıflar, nesneler ve döngüler, dijital dünyamızı gerçekleşmemiş yeni olasılıkların bulunduğu bir yere inşa ediyor. Ancak özellikle gördüğümüz gibi, JavaScript kodlama veya Node.js gibi bir araçta akıcılık kazanma yeteneğine sahip olan herkes, geleceğe kendi biletlerini yazabilecek. 
Yeni nesil yüksek performanslı mobil uygulamalar oluşturmak veya bir bulut hizmeti yığını geliştirmek olsun, JavaScript yeteneklerine sahip olanlar dijital dünyanın birincil mimarları olacak ve onları bekleyen iş ve fırsat eksikliği bulamayacak!

5-) Büyük Veri ve JS birlikte harika bir geleceğe sahiptir ve her iki alanda da beceri sahibi kişiler yüksek talep görecektir. JavaScript Nesne Gösterimi (JSON) günümüzde modern web'de kullanılan veri alışverişi için ana standart haline gelmiştir. MongoDB gibi NoSQL veritabanları, kayıtları MySQL gibi ilişkisel veritabanları kayıtları depolamak için tablolar ve satırlar gibi depolamak için JSON belgelerini kullanır. 
JSON herhangi bir programlama dili ile kullanılabilir, ancak JavaScript geliştiricilerinin uygulamalarını Büyük Verilere bağlamaları doğal bir uyumdur.

Node.js, bulut uygulamaları oluşturmak için de giderek daha popüler bir seçimdir ve Google, Amazon ve Microsoft Azure gibi hizmet olarak sunulan 6 platformdan 5'inin desteklediği ilk dört dilden biridir. Bu veri grafiğine göre, Node.js gelişimi günde 35.000 indirme ile her zamankinden daha hızlı büyüyor ve şu anda 88.000'den fazla modül mevcut.

6-) Son yıllarda JavaScript öğreten çok sayıda çevrimiçi öğretici ve sınıf ortaya çıkmıştır. Codecademy, Udacity, W3Schools.com ve General Assembly gibi platformlar milyonlarca insana JavaScript'i (ve diğer dilleri) ilgi çekici ve etkileşimli bir şekilde öğrenme fırsatı sunuyor. 

JavaScript yüksek talep görüyor ve birçok şey için kullanılabilir.

#javascript