Bu yazıda, Java programcılarının öğrenebileceği 3 JVM Programlama dilini ve bunları neden öğrenmeniz gerektiğini paylaşacağım.
Ayrıca, farklı programlama dillerinin belirli şeyleri gerçekten kolaylaştıran farklı özellikleri olduğu için düşüncenizi genişletir.

Yeni bir dil öğrenmek, temelde daha iyi kod yazmanıza olanak tanıyan iki programlama dilinin artılarını ve eksilerini karşılaştırmak için size deneyim ve bilgi verir.

Java geliştiricilerinin öğrenmesini önerdiğim dillerin çoğu JVM tabanlıdır. Çünkü Java programcıları için öğrenmeleri daha kolaydır.
Java ile bir şekilde ilişkilidirler ve bu yüzden herhangi bir Java geliştiricisinin zihnini genişletmeye yardımcı olurlar.

1. Scala

Scala bir süredir ortalıkta ve ilk çıktığında, Java'nın yerini alacak en iyi dil olarak lanse edildi. Özellikle de lambdas ve stream gibi bazı işlevsel programlama özellikleri Java 8'de tanıtıldıktan sonra bunun gerçekleşmesi bir iddiadan öteye geçemedi gibi görünüyor. Ancak Scala hala Java geliştiricileri için öğrenilmesi gereken dil.

Scala son birkaç yılda büyüdü ve Uber, Sony, Amazon, Autodesk vb. Gibi daha fazla şirket ve girişim onu ​​kullanmaya başladı , bu da onu en çok aranan becerilerden biri yapıyor.

Play, Akka ve Spark gibi popüler Scala çerçeveleri de şirketlerin web geliştirme ve Büyük Veri çözümleri için Scala'yı benimsemelerine yardımcı oluyor. Scala geliştiricilerine ortalama 120K USD'den fazla ödeme alması şaşırtıcı değildir.

Heyecan verici bir iş arıyorsanız ve işlevsel bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız, Scala ilk tercihiniz olmalıdır.

2. Kotlin

Kotlin, 2011 yılında JetBrains Team Blog (IntelliJ IDEA, PyCharm ve diğer birçok IDE'nin yapımcısı) tarafından tanıtıldı, ancak
Google bunu 2017 Google IO'da Android Geliştirme için resmi dil olarak duyurana kadar pek çok programcı ilgilenmedi .

Groovy ve Scala gibi, Kotlin de JVM üzerinde çalışır ve Java bayt koduna göre derler; Mevcut bir Java veya Android projesinde Kotlin ile uğraşmaya başlayabilirsiniz ve her şey yolunda gidecek.

Dolayısıyla, Android geliştirmeyi öğrenmekle ilgileniyorsanız , uygulamanızı NullPointerException'dan güvenli hale getirmek, işlevinize biraz saflık kazandırmak, bazı üst düzey işlevler yazmak veya bazı işlevsel programlama istiyorsanız , 2020'de Kotlin'i öğrenmelisiniz .

Başlangıç ​​olarak, Kotlin for Java Developers iyi bir kurs. Basit bir dille temel kavramları kapsar ve bunları anlamanıza yardımcı olmak için gerçek dünyadan örnekler sunar.

 

3. Groovy

Groovy manzarasını 2017'de keşfetmiştim ve bu deneyimden yola çıkarak her Java geliştiricisinin Groovy'yi öğrenmesi gerektiğini söyleyebilirim.

Java'yı özlü sözdizimi ve koleksiyon değişmezleri, her şeyi tanımlamak için def ve çok satırlı dizeler gibi güçlü programlama özellikleriyle tamamlar .

Groovy'yi öğrendikten sonra 50 satır kodda neler yapabileceğimi anladım.

Groovy'yi öğrenmemin bir nedeni, tanımlayıcı ve spesifikasyon tabanlı bir birim test çerçevesi olan Spock çerçevesiydi. Java'da birim testini çok daha kolay hale getirir ve ayrıca JUnit'in sunduklarını genişletir.

Groovy'i öğrenmeye karar verirseniz , Udemy'deki Tam Apache Groovy Geliştirici Kursu başlamak için iyi bir yerdir. Bu kurs temel Groovy özelliklerini basit bir dille açıklar.