Google bugün hem Android hem de iOS cihazlarda şifre güvenliğini artırdığını duyurdu. Google Chrome  kayıtlı şifrelerinizin güvenliği ihlal edildiğinde sizi uyaracak. Ele geçirilen parola bildirimini aldıktan sonra, sağlanan bağlantıyı ziyaret ederek ilgili hizmetin parolasını kolayca değiştirebilirsiniz.

Bir sonraki sürümde Google, iOS ve Android'de Güvenlik Kontrolü'nü başlatacak. İOS'ta Google Chrome, kayıtlı giriş ayrıntılarını diğer uygulamalara veya tarayıcılara otomatik olarak doldurmanıza da olanak tanıyacak. Aşağıdaki özellikler gelecek Chrome 86 sürümüyle birlikte kullanılabilecektir.

İOS'ta şifre doldurma konusunda iyileştirmeler

İOS'ta da güvenliği artırmak ve, parolaları otomatik doldurmadan önce bir biyometrik kimlik doğrulama adımı sunulacak. İOS'ta artık Face ID, Touch ID veya telefon şifrenizi kullanarak kimlik doğrulaması yapabileceksiniz. Ek olarak, Chrome Password Manager, Ayarlar'da Chrome otomatik doldurma özelliğini etkinleştirirseniz kayıtlı şifreleri iOS uygulamalarına veya tarayıcılara otomatik olarak doldurmanıza olanak tanır.

Karışık form uyarıları ve indirme engelleme

Kullanıcıları bu tehditlerden daha iyi korumak için Chrome 86, bir HTTPS sayfasına gömülü olan güvenli olmayan bir formu göndermeden önce kullanıcıları uyarmak ve uyarmak için masaüstü ve Android'de karışık form uyarıları sunuyor. Ek olarak, Chrome 86, güvenli sayfalar tarafından başlatılan güvenli olmayan bazı indirmeleri engeller veya uyarır. Şu anda, bu değişiklik yaygın olarak kötüye kullanılan dosya türlerini etkilemektedir, ancak sonunda güvenli sayfalar yalnızca her türden güvenli indirmeleri başlatabilecektir.