• 0

Google Authenticator Nedir?

9 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

Google Authenticator Nedir?
2 adımlı güvenli şekilde doğrulama yapmanıza yarayan güvenlik arabirimidir. Google Authenticator’ün kullanıldığı cihazlar ise iPhone , iPod, Touch veya iPad ve Blackberry’dir.

Büyük bir çoğunluğumuz İnternet üzerinde bankacılık işlemleri yapmakta ve İnternet üzerinde bankacılık işlemi yapmak için bankalar tarafından bize verilen bilgiler/şifreler gizlilik derecesi yüksek ve önemli. Bu bilgiler ile bir bankanın İnternet şubesine girerken bizden bir takım bilgiler istenmekte (sabit) bizler kullanıcı kodu, parola/şifre gibi uzun süre değişmeyen bilgilerimizi girdikten sonra sistem, giriş yapanın biz olduğuna emin olmak ve kendi güvenliğini maksimum seviyeye çıkartmak için anlık bir şifre ister. Bankalar bu anlık şifreyi genelde SMS ile veya kullanıcılarına gönderdiği anlık şifre üretici cihazlar ile verirler, siz bu üretilen veya ürettiğiniz anlık şifre ile sisteme güvenli bir şekilde giriş yaparsınız.

Buraya kadar her şey bildiğiniz veya tahmin ettiğiniz gibi, işte Google Authenticator da bu şekilde bir anlık şifre üreticidir. Google Authenticator ile entegre çalışan birçok site sistemin sağladığı güvenlik hizmeti sayesinde kullanıcılarına en az bankaların ki kadar bir güvenlik imkanı sunar. G-Mail, Dropbox, Keeper, bir çok BTC cüzdanı ve daha binlerce sistem Google Authenticator kullanmaktadır.

Peki Google Authenticator Nasıl kullanılır?

Mail adreslerinizde ya da Dropbox deponuzda önemli verilerin olduğunu söylüyorsanız mutlaka Google Authenticator kullanmalısınız. Bu uygulamayı kullanmanız için yukarıda bahsettiğimiz cihazların birine sahip olmanız gerekmektedir.

#İnternet #Mobil Uygulamalar