Günlük hayatımız içerisinde bazılarının amaç bazılarının ise araç olarak görmüş olduğu teknolojik sistemlerinin beyninde gömülü sistem vardır. Gömülü sistemler kendilerine tanımlanmış olan görevleri yerine getirerek farklı işlemlerde kullanılmaz. Örneğin bankaların ATM’leri son kullanıcıyı ortadan kaldırmıştır.

Hayatımızın her alanında gördüğümüz bu sistemleri pek çok yerde tanımlayabiliyoruz. Örneğin mutfaklarımızdaki mikrodalgalar ve benzer ürünlerin tamamı için bu örneği çeşitlendirebiliriz. Gömülü sistemler kullanılırken sıfırdan ihtiyaç olan bir araç tasarlanabileceği gibi hazır olan kartlara gerekli komutlar verilerek oluşturulabilir. Gömülü sistemler çok miktarda üretilmiş olduğundan dolayı maliyetin düşürülmesiyle elde edilecek olan ürünlerde tercih edilir. Bu nedenle en kompakt en küçük ve en kazanç şekli düşünülerek aynı anda milyonlarca üretilebilirler.

Gömülü Sistem Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Gömülü sistemler ilk olarak MIT laboratuarlarında kullanılmaya başlanmış, Apolla uzay gemisinde tercih edilmiştir. İlk kitlesel üretim ise 1961 yılında fuze için olmuştur. İlk gömulu sistem içerisind bir ana bellek ve harddisk bulunuyordu. İlk mikroişlemci hesap makineleri ve diğer ufak istemlerde kullanılan Intel 4004 oldu. Çalışabilmesi için harici bellek yongaları ve harici destek parçalarına ihtiyaç duyulmuş Intel 8080 gibi daha güçlü olan mikroişlemciler askeri projelerde kullanılmaya başlanmıştı.

1980’lere gelindiğinde ise harici olarak kullanılmakta olan sistemin parçaları, işlemciyle birlikte aynı yonga içerisine yerleştirilmeye başlandı ve bununla birlikte boyutu düşürüldüğü gibi maliyeti de aza indirildi. 1980’li yılların sonlarında ise artık faydası göz önünde bulundurularak tüm elektronik cihazlarda bu sistemin kullanılması sağlandı.

Gömülü Sistemler Nasıl Tasarlanır?

Gömülü sistemler tasarlanırken birkaç unsurun dikkate alınması gerekiyor. Bu unsurlar ise şöyledir:

  • Maliyet
  • Bellek Özellikleri
  • Stabilite
  • Güvenlik
  • Yapılacak İşlem Gücü

Toparlayacak olarak bu sistemlerde programlama masa üstü bilgisayarlarda geliştirilen uygulamalardan farklıdır. Bu tip sistemlerde donanım daha fazla olur. Kodun hızı ve büyüklüğü göz önünde bulundurularak maksimum fayda sağlanmaya çalışılır.