• 1

GitHub açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na gömmeye hazırlanıyor!

6 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

GitHub açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na gömmeye hazırlanıyor!
2019 yılında Microsoft tarafından satın alınan GitHub, farklı bir işe imza atıyor. Sistemde bulunan bütün kod arşivlerini depolayarak gelecek nesillere aktarılması için saklayacak...

Bu makaralar 1000 yıl dayanacak şekilde geliştirildi, yani tüm açık kaynak kodlu projeler ve yazılımlar 1000 sene sonraki nesiller okuyabilecek. Yedekleme ve bu işlemi tamamlamak bir hayli güç çünkü çıkan arşiv devasal boyutta. 

GitHub açık kaynak kodları için yedeklemeyi tamamladı.

2 Şubat 2020 tarihinde başlatılan işlem ile sitedeki tüm açık kaynak kodları yedeklendi. Alınan yedeğin makaralara işlenmesi ve güvenle saklanması için Piql adındaki bir şirket ile çalışmalara başlanmıştı. Bugün itibariyle bu işlem tamamlandı ve 2 Şubat’tan önce alınan tüm GitHub kodları güvenle depolandı. Ortaya çıkan verilerin boyutu ise 21TB civarında. Bu kadar büyük bir veri havuzu 1000 yıl sonraki yazılımcı dostlarımıza nasıl bir fayda sağlayacağını zaman gösterecek.

Kodların gelecek nesillere aktarılması için tek çalışma bu değil. Internet Archive sistemi kullanılarak internetteki tüm verilen yedeklenmesi için de çalışmalara başlandı. Devam eden süreçte şuana kadar 50TB civarında veri kayıt altına alınmış. Tüm internetteki kaynak kodları için yapılan çalışma pek kısa sürmeyecek gibi görünüyor.

Bu operasyonun daha önce tamamlanması planlanıyordu fakat pandemi döneminden dolayı işler aksadı. 2020 yılından çıkabilecek miyiz diye düşünürken kodlarımızın güvenle depolanacağını bilmek bizleri mutlu ediyor. 21TB boyutu belki sizlere küçük gibi gelmiş olabilir fakat tüm arşivin sadece yazılardan oluştuğunu göz önünde bulundurursak ciddi bir bilgi birikimi var.

 

Kaynak : https://shiftdelete.net/github-acik-kaynak-kodlari-kuzey-kutbuna-gomdu

#Yazılım