Merhabalar;

Konuya başlamak adına öncelikle Framework nedir  konusunu ele almanın doğru olacağını düşünüyorum. 

Framework, yazılım geliştiricilerin kullandığı önceden hazırlanmış kütüphanelerin bunluduğu ve bunlara yenilerini ekleyebileceği yapıların adıdır. Gelişmiş frameworklerde form kontrolü, veri tabanı bağlantısı, kullanıcı giriş çıkış, mail atma, tema motoru gibi kütüphaneler mevcuttur.

Frameworkler ayrıca MVC (Model, View, Controller) gibi bölümlerden oluşarak projenizin daha okunabilir düzenlenebilir olmasını sağlamaktadır.

Yapılan projelerin çoğunda aradan belirli bir zaman geçtikten sonra düzenlemek zorlaşır. Hem kodların artması hem de yazılan kodun unutulması revize sürecini uzatmakta. Bu yapılar Modelde veritabanı işlemlerini, Controllerda genel mekaniği, Viewda ise görünüm kodu içerdiği için müdahale edilmesi gereken yer tam olarak bulanabilmektedir.

Bence bir framework kullanmak, projenizi yapılandırmanıza yardımcı olacağı için bir zorunluluktur, böylece projede çalışan başka insanlar olması durumunda, yollarını kolayca bulabilirler.

Bu yazıda en popüler 10 PHP frameworkü anlatacağız. 

Laravel

Laravel, etkileyici, zarif sözdizimine sahip bir web uygulaması frameworküdür. Bu benim kişisel favori frameworküm budur! Laravel ekosistemini ve kullanabileceğiniz tüm harika açık kaynak araçlarını seviyorum.

Symfony

CodeIgniter

Zend Framework / Laminas Projesi

Laminas Projesi, kurumsal uygulamaları hedefleyen bir PHP çerçevesi ve bileşen kitaplığı olan Zend Framework'ün açık kaynaklı bir devamıdır.

Yii (Framework)

CakePHP

Slim Framework

Phalcon

FuelPHP

Fat-Free Framework

Sonuç

Kodlamaya yeni başlıyorsanız, bütün bir Frameworkü öğrenmek zorunda kalmak biraz zor olabilir. Ancak uzun vadede bu size geliştirme süresinden çok fazla tasarruf sağlayacaktır!

Listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir çerçeveyi kaçırdıysam yorumlarda belirterek katkıda bulunmanızdan mutluluk duyarım. 

Esenle kalın...