Firewall internet bağlantısı yapan kullanıcıların guvenliklerini sağlayabilmek adına geliştirilmiş olan cihazdır.

Bu cihaz sayesinde dışarıdan gelebilecek olan her türlü tehlikeler berteraf edilirken içeride bulunan kullanıcılarında kendilerine verilebilecek olan zararların engellenmesi sağlanmış olacaktır. Dış ortamdan bilgisayarlara gelebilecek olan trojen ve virüs gibi zararlı yazılımların ilk engellenmiş olduğu nokta firewall cihazlarıdır.

Firewall cihazı kullanılarak ağ üzerindeki tüm donanımların kontrolü sağlanabilir ve güvenlik tek bir merkezden yönetilmiş olur. Guvenliğin temin edilmiş olması beraberinde kaynaklarında verimli bir şekilde kullanılmasına imkan tanımış olacaktır.

Bazı bilgisayarlarda düşük internet bağlantısının hız kaybına neden olduğu bilinir. Dolayısıyla bu tür bilgisayarlarda gereksiz olan trafiğin engellenmesi ve kontrol altına alınması verimi artırmış olacaktır.

Firewall’in çalışma prensibi gelen verilerin incelenmesi ve kurallara uymayanların geçişlerinin yasaklanması olarak özetlenebilmektedir. Firewall yazılımsal ve donanımsal olarak iki şekilde ele alınır. Yazılımsal firewall bir işletim sistemi üzerinden yazılım temelli olarak çalışır. Bu yazılımlar bağlantı noktasında kullanılarak internetin trafiğinin düzenlenmesini sağlar. Donanımsal firewall’de ie yazılım cihazın üzerinde barındırılır ve trafik buradan yönlendirilir.

Firewall Cihazı Kullanımı Neden Gereklidir?

İnternet erişimine açık olan tüm bilgisayarların korunmuş olması gerekir. Aksi takdirde bilgisayar üzerindeki bilgilerin güvenliğinden söz etmek mümkün değildir. Bu da ister istemez bilgisayarın tehlike altında olması anlamına gelir. Savunmasız kalan bir bilgisayarın içerisindeki verilerin görulmuş ve hatta çalınmış olması demek bilgisayar sahibinin isteği dışında olduğundan dolayı farklı amaçlar içerisinde de kullanılabilir.

İşyerinde kullanılan firewall cihazları sayesinde personel girilmesi istenilmeyen yerlere giremeyeceğinden dolayı işte gereksiz zaman geçirilmesinin de önüne geçilmiş olunacaktır.

Evde kullanılması halinde ise özellikle belli bir yaş gurubunun altında olan çocukların yasaklı olan sitelere girmesi engellenmiş olur.

Sonuç olarak toparlayacak olursak internet her zaman faydalı sonuçlar verebilecek bir sistem değildir. Doğru kullanılması halinde işleri daha kolaylaştırırken amacının dışında kullanılması demek her şeyin de karmakarışık bir hale gelmesine neden olabilir.