DDos saldırısı her geçen gün artarken, hackerlerin en büyük silahı olarak da kabul ediliyor. Peki, daha önce çok kez duyduğunuz ya da henüz yeni karşılaştığınız DDos saldırısı nedir ve nasıl gerçekleştirilir? Hiç merak ettiniz mi? Eğer yanıtınız evetse o zaman yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Yaşadığımız dönem siber teknoloji, milenyum çağı olarak tanımlanmıştır. Doğal olarak durum böyle olduğunda şiddet ve saldırı gibi ilkel eylemler arasına siber versiyonları da karşımıza çıkmış oluyor. Siber saldırılar arasında en çok karşılaşmış olduğumuz DDos saldırılarıdır. Yani bir internet sitesi sunucunun işlemez hale getirilmesi için planlanmış olan saldırıya denilmektedir. Bu saldırılar çok iyi bir şekilde planlanmıştır ve sunucu bile olayı hemen algılayamaz.

DDos Saldırısı Nedir?

Her sunucularda istek sayısı, kullanıcı sayısı gibi veriler önceden planlanmıştır. DDos saldırıları önceden belirlenmiş kapasitenin çok daha üzerinde istekleri sunucuya göndererek doğru işlememesine hatta saldırının devam ederek sistemin çökmesine neden olur. Yani bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak 20 kişinin olması gereken bir otobüse 150 kişiyi bindirmeye çalışırsanız bu durumda aracın normal gitmemesi ve yoldan çıkması normal bir durum olacaktır. Kapasitesinin üzerinde verilen bir hizmetin aksamaması mümkün değildir.

DDos Saldırısı Ne İşe Yarıyor?

DDos saldırısıyla ilgili olarak söyleyeceğimiz ilk şey bu saldırının kötü amaçlı olduğudur. Uzmanlar ise saldırıyla ilgili olarak her ne kadar kötü olsa da bu zamana kadar tasarlanmış olan en başarılı siber saldırı olarak tanımlıyorlar.

DDos saldırısı yapılırken siteye gelen kullanıcılar organik gibi algılanıyor ve zarar verene kadar da kötü amaçlı olduğu asla bilinmiyor. Bu saldırıyı etkili yapan özellik ise bundan kaynaklanıyor. Yani sunucuların güvenlik duvarları saldırıyı fark edemiyor. 

DDoS Saldırısı Nasıl Gerçekleşir?

DDos saldırıları binlerce kişi tarafından yapılmıyor. Tek bir kişi ya da grup tarafından ele geçirilmiş olan bilgisayarlar saldırı sırasında tek bir hedefe yönlendirilerek işlemin yapılmasına başlanıyor. Kısacası dikkatli olunmaması halinde herkesin bilgisayarı DDos saldırısının neferi olabilir.