Apple, reklamcılık ekosisteminde işlerini kullanıcı davranışlarını takip etmek üzerine kuranlar için hayatı daha da zorlaştırdı. Yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC), şirket kişisel verilerin korunmasını artıracak Private Relay ve bir dizi özelliği duyurdu.

 

E-posta uygulamasında, alıcının IP adresini gizleyen Posta Gizliliği Koruması devreye girecek ve gönderen kişi, e-postayı açıp açmadığınızı veya ne zaman açtığınızı bilemeyecek. Bu da şüphesiz e-posta kampanyalarıyla ilgili istatistiklerin toplanmasını zorlaştıracaktır.

Güncellemeler ayrıca Safari tarayıcısında da görünecek. Varsayılan olarak tüm üçüncü taraf tanımlama bilgilerini engelleyen Intelligent Tracking Prevention'a ek olarak IP gizleme özelliği de eklenecek. İzleyiciler artık kullanıcının çeşitli sitelerdeki eylemlerini izleyemeyecek, profillerini toplayamayacak ve konumlarını belirleyemeyecek

 

 

 

Uygulama Gizlilik Raporu ise ayarlarda yer alacak ve bu bölüm, uygulamaların kişisel verileri nasıl ele aldığı hakkında bir fikir verecek. Örneğin, ne sıklıkla "güveni kötüye kullanıyorlar", yani coğrafi konum, fotoğraflar, kamera, mikrofon, kişilere erişim istiyorlar mı? Ayrıca, uygulamanın iletişim kurduğu tüm üçüncü taraf kaynakları da gösterilecek.

Hide My Email ile rastgele e-posta adresi üretin

iCloud bulut depolamasının da güncellenmesi bekleniyor. Apple, kullanıcılara birkaç yeni özellik sunacak ücretli bir iCloud + aboneliği başlatmaya karar verdi. Bunlardan en önemlisi, giden trafiği şifreleyen ve onu iki ayrı düğümden geçiren Özel Aktarma olarak kabul edilebilir.

 

Sonuç olarak, Apple dahil hiç kimse, cihaz performansından ödün vermeden kullanıcıyı tanımlayamayacak ve hangi siteleri ziyaret ettiğini göremeyecek. Aslında, Private Relay bir VPN muadili olarak tanımlanabilir. Ancak, bazı ülkelerde bu işlev kullanılamayacak. Örneğin, Çin, Beyaz Rusya, Mısır ve Uganda'da.

 

Diğer bir özellik ise, mesajları kişisel gelen kutunuza iletebileceğiniz benzersiz, rastgele bir e-posta adresi oluşturmanıza olanak tanıyan Hide My Email. Bu özellik de, postaları filtrelemeyi ve kullanıcıyı rahatsız edici reklam e-postalarından kurtarmayı mümkün kılacak.