Araştırmalara göre, IoT bağlantılı cihazlar 2025 yılına kadar 75 milyarı aşacak. IoT’nin kapsamı ve gelişimi, önümüzdeki yıllarda insanları ve şirketleri en iyi IoT ürün çözümlerini aramaya yöneltecek  şekilde gelişecek. IoT geliştirme araçları, çeşitli ağlarda IoT uygulamalarını uyarlamak ve uygulama değişikliklerinin donanım yanıtlarını nasıl etkileyebileceğini test etmek için çeşitli güncellemeleri sevk etmek için oluşturulmuştur.

Turkcell IoT Platform

Bağlantılı varlıkları şirketlerin faydası için izleyen, yöneten ve üretilen verileri ileri analitik yetenekleri ile aksiyona dönüştüren nesnelerin interneti platformudur.

Microsoft Azure IoT kitleri

Microsoft Azure, tek kartlı PC’ler, aktüatörler ve sensörlere sahip IoT geliştiricilerinin ihtiyaçları için Azure Sertifikalı olarak gelen altı IoT kiti oluşturmak için Adafruit ile koordinasyon kurarak bir ekip oluşturdu. Genel olarak geliştiriciler, kitlerin içindeki WiFi kartlarını, SD kartları, sensörleri ve renkli LED’leri kullanabilirler.

Arduino (IDE)

Adruino, mikro denetleyici panoları ve diğer IoT geliştirme araçları arasında en çok tercih edilen IDE’ler olarak tanınan etkileşimli nesneler oluşturmakla ünlü İtalya merkezli en iyi IT şirketidir. 

Arduino, üst düzey endüstri sınıfı IoT uygulama geliştirme projeleri için kütüphane desteğiyle zenginleştirilmiş IoT paketleri sunar. Arduino, yeni başlayanların  stratejileri uygulamak için kullanımı kolaydır.

Raspbian

Raspbian IoT IDE, IoT teknoloji uzmanları tarafından sunulan Raspberry Pi kartı için oluşturuldu. 35.000’den fazla paket ve önceden hazırlanmış  yazılım kullanımıyla birlikte gelen çeşitli hızlı kurulum örnekleri, onu önemli bir IoT geliştirme aracı haline getiriyor. Belki Raspbian’ın  kalitesi, sürekli geliştirme altında olması ve kullanıcıların maksimum fayda sağlamak için bilgisayar erişimini genişletmesidir.

DeviceHive

2012 yılında piyasaya sürülen açık kaynaklı bir makineden makineye iletişim çerçevesidir. DeviceHive, herkesin uzaktan ve ağ yapılandırmasından bağımsız olarak kontrol edebileceği bulut tabanlı bir API’ye sahip olduğu için en çok tercih edilen IoT uygulama geliştirme platformlarından biri olarak kabul edilir.

OpenSCADA

OpenSCADA, Eclipse IoT endüstri grupları tarafından temsil edilen SCADA projesinin bir parçası olan bir araçtır. Modern bir tasarıma sahip olan güvenliği ve esnekliği ile tanınır. OpenSCADA, düzenleme ve hata ayıklamayı destekler ve ön uç uygulamalar, arka uç uygulamalar, kitaplıklar, arayüz uygulamaları ve yapılandırma araçlarıyla birlikte gelir. OpenSCADA, çeşitli programlama dillerini destekler ve Utgard, Atlantis, Orilla ve diğerleri dahil olmak üzere alt projelerden oluşur.

Home Assistant

Home Assistant, Python tabanlı kodlama sistemindeki ev otomasyonunu ve işlevlerini amaçlamaktadır. IoT sistemi masaüstü tarayıcılar mobil ile kontrol edilen açık kaynaklı bir araçtır. Home Assistant, gizlilik standartları ve güvenliği ile tanınır. 

DeviceHub

DeviceHub , donanım ve web teknolojileri sağlamak için iş zekası ve bulut entegrasyonunu sunan entegre bir çözümdür. Kit, genellikle yazılım geliştiricilerin gücünü IoT uygulama geliştirme amacıyla kullanmalarına izin veren Hizmet Olarak Platform (PaaS) olarak sunulmaktadır.

Tessel 2

Tessel 2, temel IoT çözümleri ve prototipleri oluşturmak için kullanılan bir donanım sağlayıcısıdır. Her zaman çeşitli modüllerini ve sensörlerini kullanarak yardımcı olmaktadır. Tessel, 10 pinli modüller, USB modülleri, topluluk tarafından oluşturulan modüller ve üst düzey donanım API’leri dahil olmak üzere tak ve çalıştır modül sistemine  sahiptir.

 

Kinoma

Kinoma, hem ciddi hem de eğlenceli olan iki tür IoT projesine izin verir. Amacını gerçekleştirmek için sadece iki ürüne ihtiyaç duydu: Create ve Element panoları. Kinoma Create, sensörler ile bağlantı kurmak ve IoT özellikli cihazların yapısını oluşturmak için JavaScript kullanan komut dosyası yazılabilir bir donanım kitidir. BLE (Bluetooth Düşük Enerji), Entegre WiFi, Hoparlör, dokunmatik ekran,mikrofon gibi eksiksiz destek unsurlarına sahiptir.