• 0

Yazılımınızdaki Güvenlik Kusurlarını Bulmanın 9 Yolu Ve Test Türü

2 hafta önce , Okuma süresi 7 dakika.

Yazılımınızdaki Güvenlik Kusurlarını Bulmanın 9 Yolu Ve Test Türü

Güvenlik testinin önemi

Güvenlik testleri , yazılım uygulamalarındaki veya sistemlerindeki güvenlik açıklarını, tehditleri ve riskleri ortaya çıkarır . Yazılımın doğru tasarlanıp tasarlanmadığını belirleyen işlevsel olmayan yazılım testidir.

Güvenlik testlerini kullanarak, yazılımınızdaki açıkları ortaya çıkarmakla beraber boşlukları, olası siber saldırı noktalarını ve kötü niyetli girdileri belirlersiniz. Güvenli, güvenli ve güvenilir uygulamalar oluşturmak için çözümler geliştirmenize ve güvenlik sorunlarını gidermenize yardımcı  olmakla beraber olanak tanır. Ayrıca yazılımınızın,web uygulamanızın veya sisteminizin tüketicilerin kullanması için güvenli olduğuna dair kanıt sağlar.İşletmeniz için çok önemli olabilir. Örneğin, WannaCry adlı bir bilgisayar virüsü, eski Windows İşletim Sistemlerindeki bir kusurdan yararlanarak kuruluşları durma noktasına getirdi. Müşteri verilerini riske attı, itibarları zedeledi ve gelirleri olumsuz etkiledi. 

Müşteri güveni, sadakat oluşturduğu ve tavsiyeler oluşturduğu için işletmenizin başarılı olması için hayati önem taşır. Müşterileriniz hassas verilerini korumak için yazılım uygulamalarınıza güvenemezlerse, işlerini ve tavsiyelerini başka bir yere götürürler. Bu nedenle, işletmenizin gelişmesini istiyorsanız , güvenlik testi Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsünüzün (SDLC) merkezi bir parçasını oluşturmalıdır .

Herhangi bir yazılım testinde olduğu gibi, önemli değişiklikler yapıp veya yeni derlemeler yayınlanmaya hazır olduktan sonra güvenlik kontrolleri önemlidir. Manuel yöntemleri kullanabilmenize rağmen, mobil test hizmetleri gibi otomatik araçları SDLC'nize entegre etmek, kritik kusurları veya güvenlik açıklarını bulmak için düzenli ve kapsamlı yazılım değerlendirmesi sağlayabilir.  

9 Tür Güvenlik Testi

1. Güvenlik açığı taraması

Güvenlik açığı taraması, yazılım uygulamaları, sistemler veya fiziksel cihazlardaki bilinen kusurları ve zayıflıkları belirlemek için güvenlik testinde ilk adımdır. Yazılım uygulamalarına ve sistemlerine saldırmak için 'kötü faktörler' tarafından kullanılan kusurlu programlama ve yaygın istismarlardan kaynaklanan güvenlik açıklarını tespit eder.

Kimliği doğrulanmış ve kimliği doğrulanmamış taramalara izin veren otomatik tarama araçları kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, dahili ve harici güvenlik açıklarını kontrol ettiği anlamına gelir. Örneğin, geçerli kimlik bilgilerine sahip hoşnutsuz bir çalışanın şirket içinden bilinen bir zayıflıktan yararlanıp yararlanamayacağını ve geçerli kimlik bilgilerine sahip olmayan bir bilgisayar korsanının aynı şeyi dışarıdan yapıp yapamayacağını belirler. 

Modern bir güvenlik açığı tarayıcısının bazı testleri şunları içerir:

 • Siteler arası komut dosyası oluşturma
 • SQL enjeksiyonları
 • Komut enjeksiyonları

2. Güvenlik taraması

Güvenlik taraması, güvenlik açığı taramasına benzer, ancak yazılımı, sistemleri ve ağları, güvenli olmayan sunucu yapılandırmaları gibi yanlış yapılandırmalara karşı analiz etmekle görevlidir. Yazılım uygulamalarınızı veya ağlarınızı saldırıya açık hale getirebilecek herhangi bir insan hatasını belirlediğinden, test sürecinizin çok önemli bir parçasıdır.

Yapılandırma taraması olarak da bilinir, genellikle sistemleri uyumluluk standartlarına ve yazılıma veya en iyi BT uygulamalarına göre tarar. 

Bu tarama türü otomatikleştirilebilir veya manuel olarak gerçekleştirilebilir. Ancak, otomatik tarama araçları, ayrıntılı bir yanlış yapılandırma listesi ve bunları çözmek için olası çözümler sağlar. Testinizi ve geliştirmenizi hızlandırmak çok değerli olabilir.

3. Penetrasyon testi

Sızma testi, mevcut güvenlik önlemlerini ve bir saldırı karşısında hazır olup olmadığını değerlendirmek için bir yazılım uygulamasına karşı gerçek zamanlı siber saldırıların simülasyonunu içerir. Sıfır gün tehditlerini ve diğer bilinmeyen yazılım güvenlik açıklarını bulmada etkilidir.

Sızma testleri, bir güvenlik uzmanı veya etik bir bilgisayar korsanı tarafından güvenli bir ortamda iki şekilde gerçekleştirilir:

 • Kara kutu testi – Saldırı, şirket dışından gelecek şekilde simüle edilir.
 • Beyaz kutu testi - Bilgisayar korsanlığı saldırısı, saldırganın bilgisayar sistemlerini ve test edilen yazılımı bildiği şirketin içinden gelecek şekilde simüle edilir.

Penetrasyon testi terimi, bir etik hackleme biçimidir ve iki terim birbirinin yerine kullanılır. İkisi benzer şekillerde işlese de, temel farklılıklar onları ayırır. 

Özellikle, sızma testi, güvenlik açıklarını keşfetmeye ve belirli bir teknikle bir sistemin kontrolünü ele geçirmeye odaklanır.  Korsanlık, yazılım kusurlarını ortaya çıkarmak için çeşitli teknikler kullanır.

Penetrasyon testi genellikle etik hacklemeden daha hızlıdır. Tipik olarak manuel olarak gerçekleştirilmesine rağmen, otomatik sızma testi araçları maliyetleri azalttı ve sık test fırsatlarını artırdı.

4. Etik hackleme

Etik bilgisayar korsanlığı, yazılım güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için daha geniş teknikleri, araçları ve kavramları kapsar. Sızma testine benzer şekilde çalışır, ancak her zaman sertifikalı bir etik bilgisayar korsanı tarafından manuel olarak yapılır, bu nedenle yürütülmesi daha uzun sürer.

Penetrasyon testinden farklı olarak, etik bilgisayar korsanları, kötü niyetli meslektaşlarının kullandığı yöntemleri ve araçları kullanır, örneğin:

 • Çalışanlara kimlik avı e-postaları gönderme
 • kaba kuvvet saldırıları
 • Yanlış yapılandırmalardan yararlanma
 • Fiziksel bir iş istasyonunu ihlal etme .
 • Odak noktaları güvenlik açıklarını bulmaya ve bildirmeye odaklansa da, kendilerini yalnızca yazılımla değil, herhangi bir bağımlı teknoloji veya uygulamayla sınırlandırıyorlar.

  5. Web uygulaması güvenlik testi

  Web uygulaması güvenlik testi, olası güvenlik açıklarını keşfetmek, bunların nasıl kullanıldığını ve web uygulamaları için ne gibi riskler oluşturduklarını araştırmak için web veya SaaS uygulamalarını test etmeye bakar. Web uygulamaları büyüdükçe ve yeni teknolojilerle yenilik yaparken bunu bilmek önemlidir. Bu test hem manuel hem de otomatik olarak gerçekleşir.

  6. Güvenlik denetimi

  Bir güvenlik denetimi, güvenlik kusurlarını kontrol etmek ve düzenlemelere veya güvenlik politikasına uygunluğu sağlamak için yazılım uygulamalarını dahili olarak inceler. O içerir:

  • Satır satır kod denetimi
  • Güvenlik açıklarını analiz etme
  • Organizasyonel uygulamaların değerlendirilmesi

   Denetimler kurum içinde veya bağımsız olarak gerçekleştirilebilir. Güvenlik uygulamalarının en üst düzeyde olduğunu ve yazılımınızın belirlenmiş güvenlik standartlarına uygun olduğunu onaylar. Başarılı bir güvenlik denetimi, size ve müşterilerinize yazılım geliştirme ve uygulamalarınızın güvenli ve emniyetli olduğunu söyler.

   7. Risk değerlendirmeleri

   Bir risk değerlendirmesi, gelecekteki olası tehditleri tanımlar, analiz eder ve sınıflandırır. Yazılım geliştirmede, bir kuruluştaki güvenlik risklerini ifade eder. Bunlar düşük, orta veya yüksek olarak sınıflandırılır.

   Yazılımınız, sunucular, ağlar ve uygulamalar gibi farklı araçlara ve donanımlara bağlıdır. Risk profilleri oluşturarak kurumsal altyapınıza ve SDLC'ye yönelik tehditleri daha iyi anlayabilirsiniz. Yazılımınız için olası engellere hazırlanmanıza ve bunları önlemenize olanak tanır.

   8. Duruş değerlendirmeleri

   Risk değerlendirmeleri, kurumsal altyapınız, yazılım geliştirmeniz, uygulamalarınız ve sistemleriniz için potansiyel riskleri tanımlar. Ancak, kuruluş genelindeki mevcut tehditlerinizi anlamak için duruş değerlendirmeleri yapmanız gerekir. 

   Duruş değerlendirmeleri, etik korsanlığı, güvenlik taramasını ve risk değerlendirmesini birleştirir. Güvenlik duruşunuzdaki, bilgi güvenliği ortamınızdaki boşlukları belirler ve siber güvenlik tehditlerine karşı dayanıklılığı test eder . Ek olarak, size iyileştirme olanakları  sağlar.

   Bir güvenlik denetimine benzer şekilde, kendinize ve müşterilerinize süreçlerinizin ve uygulamalarınızın güvenli ve güvenilir olduğuna dair güvence vermenizi sağlar. Tüketici güvenini ve sadakatini oluşturmak çok önemlidir.

   9. API güvenlik testi

   Bir API veya Uygulama Programlama Arayüzü , iki bilgisayar veya uygulama arasında bağlantı kurmak için kullanılan bir dizi rutin, protokol ve araçtır. Aşağıdaki gibi çalışır:

   • İstemci uygulaması bir API çağrısı başlatır.
   • Geçerli bir istek aldıktan sonra API, harici uygulamayı çağırır.
   • Harici uygulama, bilgilerle birlikte API'ye bir yanıt gönderir.
   • API, verileri istemci uygulamasına aktarır.

   Bir restoranda yemek sipariş etmek gibi. Menüden istediğinizi seçip sunucuya söylüyorsunuz. Sunucu, eşyaların mevcut olup olmadığını kontrol eder, mutfağı bilgilendirir ve yemeğinizle birlikte geri döner. Burada sunucu API, siz müşterisiniz, mutfak harici uygulama ve yemek bilgidir.

   API, sürecin hayati bir bileşenidir ve iki uygulamanın çalışması için gerekli bilgileri aktarmasını sağlar. Bu, onu, aşağıdakiler yoluyla hassas veriler elde etmek veya dahili bir sisteme giriş yapmak için kötü niyetli saldırılar için birinci hedef haline getirir.

   • Ortadaki Adam saldırıları – API iletişimlerini gizlice dinleme.
   • Hizmet reddi saldırıları - sunucuları trafikle doldurarak kullanıcılara hizmet vermeme.
   • API enjeksiyonları – dahili sisteme girmek için API'ye kötü amaçlı yazılım enjekte etmek.

   API güvenlik testi, bankacılık ayrıntıları, kredi kartı numaraları veya tıbbi geçmiş gibi hassas müşteri ve işletme bilgilerini korumak için gereklidir. 

   Geliştiricilerin onu uygulamak için bir API'nin nasıl çalıştığını bilmesi gerekmediğinden, bu genellikle yazılım testinin gözden kaçan bir parçasıdır. Bu nedenle, birçok öğenin ve üçüncü taraf uygulamaların işbirliği yaptığı mobil kullanılabilirlik testi gibi alanlar için çok önemli olabilir .

   API tehditlerini azaltmak için yazılım süreçleri, kod enjeksiyonunu veya kurcalamayı önlemek için güçlü şifreleme, kimlik doğrulama, yetkilendirme ve kullanıcı girişlerinin sanitizasyonuna ihtiyaç duyar.

   Erken test edin, sık test edin, güvende olun

   Yazılım, günlük iletişimimizin, eğlencemizin ve iş akışımızın temelini oluşturur. Siber saldırılar ve virüsler bunu bozar ve kuruluşları durma noktasına getirir. Bu nedenle, sağlam güvenlik testleri, işletmenizin ve yazılım uygulamalarınızın herhangi bir fırtınaya karşı dayanıklı olmasını sağlamak için ilk savunma hattıdır.

   Güvenlik testi, SDLC'nizin hayati bir bileşenidir. Zafiyetleri ve boşlukları erken tespit eder, potansiyel çözümler sunar ve bilgi güvenliğini sağlar. Kapsamlı testler sayesinde yazılımınızın güvenli, emniyetli ve güvenilir olduğunu onaylayabilir ve kanıtlayabilirsiniz.

#Yazılım #Genel #Güvenlik