Yazılımla uğraşan arkadaşlara şunu sormak istiyorum. Bir projeye başlamak için bilgisayara oturdunuz ve sonrasında kendinizi hiç kedi videoları izlerken buldunuz mu?

Yazılımla uğraşırken sürekli motive olmak insanın üzerinde bir mücadele haline gelebilir. Sonuçta hepimiz insanız ve kafamızda aynı anda onlarca şey bir arada dolaşıyor. Kodları düşünmekten beyninizin uyuştuğunu hissettiğiniz anda tekrar motive olmanız gerekiyor, çünkü başladığınız projenin aynı zamanda tamamlanması gerekiyor.  

İsterseniz bir yazılımcı olarak neleri bahane ederek oturduğumuz bilgisayarın karşısından neden kalkıyor ya da neden Youtube videolarına dalıyoruz bir inceleyelim.

Başka Yazılımcılarla İletişime Geçmek

Yazılım insana yalnızlık veren bir meslek gurubudur. Doğal olarak hayatta tek başına mücadele vermeye çalışırken kafamız çok fazla dağılabiliyor. Eğer siz kafanızı dağıtmak için diğer yazılımcı guruplarıyla iletişime geçmeye başlarsanız onları kader arkadaşı gibi görüp kendinizi biraz daha rahatlatabilirsiniz.

Başka yazılımcılarla iletişim halinde olduğunuzda çıkaracağınız bazı dersler olacak.

  • Sizinle aynı kaderi paylaşan insanlarla iletişim halinde olmak size iyi gelebilir.
  • Forumlara ve kulüplere üye olduğunuzda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Sevmediğiniz Şeylerden Uzak Kalın

Bilgisayar başına geçtiğinizde canınızı sıkan şeylerden bir tanesi sevmediğiniz şeyler olabilir. Eğer ki bir işe istemeyerek başlarsanız ister istemez o işin başına geçmek istemeyecek ve geçtiğinizde de kafanızın sık dağılmasından dolayı çok fazla uğraşmaya başlayacaksınız. Örneğin web tasarım sizin ilginizi çekmiyorsa o zaman web sitesi işlerini almamalısınız.    

Emeklemeden Koşmaya Çalışmak

Yapılan her işin önce bir tecrübesi olmak zorunda. Yazılımda ancak tecrübe ve kendinizi yenilemeyle hayata geçebilecek bir iştir. Eğer siz bir işe başlarken kendi bildiklerinizin de üzerinde bir projeye adım atmak istiyorsanız bilmediğiniz pek çok konuyla muhatap olmak sizi sıkacaktır. Bu tarz bir projelerin içerisine girmek istiyorsanız o zaman bunu bir görev değil zaman geçirme aracı olarak kullanmanız gerekir. Bu sayede zamanınızı hem değerlendirmiş olursunuz hem de yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Yazılımcı olmak isteyen herkesin kendine göre bir fikri ve sebebi vardır. Eğer bir firmada yazılımcı olarak çalışmak istiyorsanız bu aynı zamanda kendinize yeni bir özellik eklemeye çalışıyorsunuz demektir.