Yazılım geliştiriciler adından da anlaşılacağı gibi yazılım geliştirme ile uğraşırlar. Fakat yazılımcılar kendi aralarında farklı alanlara doğru ilerlerler. Örneğin bazı yazılım geliştiriciler masaüstü programlara yönelirken bazıları web platformlarına yönelmişlerdir. Web geliştirme konusunda da farklı uzmanlık alanları oluşturulabilir. Yani asıl bahsetmek istediğimiz şey yazılım geliştiriciler farklı türde olabilirler.

Yazılım geliştiricilerin tamamı belli platformlarda çalışırlar ve iki büyük görevleri vardır. Görevler ise mevcut olan sürümlerin güncellenmesi ve bakımı şeklindedir. Yazılım geliştiriciler kendi başına çalışıyor olsalar da aslında tasarımcı mühendis ve pazarlama uzmanlarıyla fikir alışverişi içerisinde olması gerekir. Çünkü alınacak olan kararlarda onlarında düşüncelerinin bulunması sürecin daha sağlıklı ilerlemesine imkan sağlayacaktır.

Sonuç olarak toparlarsak yazılım geliştirici nasıl olunur? Merak ediyorsanız öncelikli olarak neyi geliştirmek istediğinize odaklanmanız gerekir. Çünkü her türlü yazılımın kendisine ait bir kodlaması ve süreci vardır. İşle ilgili detaylar belirlendikten sonra sürecin planlanmasına geçilebilir.

Yukarıda bahsettiklerimizden yola çıkacak olursak az çok yazılım geliştirici nasıl çalışır biliyorsunuz. Çok fazla detaya da girmeden hemen belirtelim yazılım geliştiriciler kendileriyle ilgilenirler, yazılım mühendisleri ise yazılımın temeliyle. Yani daha da açık bir dille ifade edecek olursak yazılım mühendisleri geliştirilen yazılımın temelini atan kişilerdir.

Yazılım Geliştirici Olmak

Yazılım geliştirici olmak zor gibi geliyor olsa da şunun altını çizelim ki bu insanlar doğuştan bu karaktere sahiptir. Yaşamları normal insanlardan daha farklı bir şekilde ilerleyen yazılımcıların ortak noktası tek başına olmalarıdır. Girdikleri her projede saatlerce ve günlerce bilgisayar karşısında kalabilir ve kodlar arasına gömülüp gidebilir. Genelde yalnız olan yazılımcılar bu durumdan şikayet edip etmediklerinin bile farkında değillerdir. Bu nedenle yazılım geliştirici olmayı aslında kimse kendisi seçmez.

Bazı duygular ve meslekler vardır ki onlar siz kaçmak isteseniz bile gelip sizi bulur ve size yapışır. İşte yazılım geliştirici mesleği de aynen bu şekildedir.