1991'den itibaren Python  programlama dili sadece gereksiz programlar için tamamlayıcı bir dil olarak değerlendiriliyordu. Hatta “Automate the Boring Stuff” (Türkçe'ye "Sıkıcı Şeyleri Otomatikleştiren" olarak çevirebileceğimiz popüler bir kitap) adında bir kitap yayınlanmıştır. 

Son birkaç yılda Python modern yazılım geliştirme, altyapı yönetimi ve veri analizinde birinci sınıf bir programlama dili olarak ön plana çıkmıştır. Artık hackerlar için bir arka kapı oluşturucusu değil, web uygulaması oluşturma ve sistem yönetiminde önemli rol alma, veri analizleri makine ögreniminde  parlayan bir dil olarak ün kazanmıştır.

Farklı  program dillerini öğrenmek çok zaman alır ve kullanım alanları büyük olmasından dolayı  öğrenmek çok zordur. Ancak Python sözdizimi hem okunabilir hem de ileriye dönüktür. Öğrenim, kararlı programlama dili sayesinde basittir. Yeni başlayanlar için de ideal bir seçim olarak ön plana gelir. Sonuç olarak, Python kullanarak program geliştirmeye yeni bir adım atmış olan herkes hızlı ve basit şekilde yol alabilir.Diğer karmaşık dillere nazara  basitlik söz konusu olduğunda, en önde yer almaktadır.

Karışık olmaması ,düzenli ve basit kod yazılımı kolay ve geniş kütüphanesi,açık kaynak kodlu olması hızlı deneme ve test aşaması sunması vakitten ekstra zaman etmenizi sağlayan avantajları olan programlama dilidir.

Python programlama dili nerelerde kullanılır?

Hızlı işlem gerektiren bilimsel hesaplamalarda

Veriler üzerinde işlem yapmada

Oyun geliştirmede ve makina öğrenmesi  çeşitli yapay zeka uygulamalarında 

Web uygulamaları 

Ağ proğramlama bilim teknoloji çalışmalarında kullanılmakta olan programlama dilidir.