İnsanların bana her zaman sorduğu bir soru, "Nasıl programcı olurum?" Veya "Programlamayı nasıl öğrenirim?"Kişiye ve nasıl devam etmek istediğinize bağlı olarak bunun birçok olası yanıtı vardır. İnsanlar bana bunu çok sık sorduğundan, sonunda bunun hakkında bir makale yazsam iyi olacak diye düşündüm.

En İyi Yolu Bulun

Programlamayı öğrenirken bana iyi hizmet eden bir kural, kullandığım yöntem ne olursa olsun, her zaman "Bunu başarmanın en iyi yolu nedir ?" veya "Bunu başarmanın doğru yolu nedir ?" Yani, programlamada görevinizi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz birçok farklı yol vardır. Ancak bunlardan yalnızca biri önerilir.

  • Programcılar topluluğunun deneyime dayalı olarak kabul ettiği en iyi uygulamalar.
  • Programlama dilinin belgelerini okuyarak veya Google’da arama yaparak
  • Buradaki avantaj, sadece programlamayı değil, aynı zamanda iyi bir programcı olmayı da öğrenmenizdir. Ayrıca, sizi gerçekten derinlemesine dalmaya ve kullandığınız araçları ve dilleri anlamaya zorlar. Devam ederken bunu sürekli olarak yaparsanız, ilginizi çekecek kadar pratikliği korurken, sonunda birlikte çalıştığınız sistemleri iyi, derinlemesine anlarsınız. Yani, asla kullanmayacağınız rastgele teorik şeylere değil, gerçekte yaptığınız şeylere sadece bu kadar derin dalıyorsunuz. Bu da ilginç olabilir, ancak kullanabileceğiniz bir eğitim sistemi değil programlamayı gerçekten öğrenmek.

    Elbette, bunu yaparken okuduğunuz her şeyi gerçekten anladığınızdan emin olmalısınız. Kullanılan tüm kelimeleri ve sembolleri anlayana kadar daha fazla dokümana dalmak anlamına gelebilir. Sorun yok! Bu sistemin çalışmasını sağlayan şeyin büyük bir kısmı, üzerinde çalıştığınız sembolleri ve kavramları derinlemesine anlıyorsunuz.

    Şimdi bakın, açık olmak gerekirse, programlamayı ilk öğrendiğinizde ve size zorlu bir görev verildiğinde yapmaya çalışmak sorun değil. En iyi uygulamaları değil, temelleri öğreniyorsunuz. Bu tavsiye, herhangi bir şeyin nasıl yapılacağına dair temel bilgileri öğrenmenin zorluğunu bir kez aşmanız içindir. Tamamen bir şeyler öğrenmek için yaptığınız bir proje için en önemli kısım, öğrenmek için yola çıktığınız şeyi öğrenmenizdir. Ancak bunu elinize aldığınızda, daha derinlere inin ve işleri mümkün olan en iyi şekilde yapıp yapmadığınızı görmeye çalışın.