OpenAI, Kasım 2023'te ilk kez bir geliştirici konferansı düzenlediğinde, Sam Altman sahneye çıkarak özelleştirilmiş GPT'lerin yer aldığı mağazanın duyurusunu yapmıştı.

Altman'a göre, GPT'ler neredeyse her tür iş için kullanılabilir nitelikteydi. Ancak son haberlere göre, mağaza pek de istenilen şekilde işlemiyordu.

TechCrunch'ın yaptığı inceleme, GPT Store'un çeşitli türlerde garip ve muhtemelen telif hakkı ihlallerine yol açabilecek uygulamalarla dolu olduğunu gösterdi. Bu durum, OpenAI'ın mağaza moderasyonu konusunda sıkı tutum sergilemediği izlenimini verdi.

Mağazada, Disney veya Marvel gibi markaların tarzında çizimler yapmaya olanak tanıyan araçlar gibi uygulamaların yanı sıra, Turnitin ve Copyleaks gibi kopya tespit programlarını aşabildiğini iddia eden üçüncü parti sitelerde ödeme alan uygulamalar da bulunmaktadır.

 

Geliştiriciler, GPT'lerini mağazada yayımlamak için kullanıcı profillerini onaylatmak ve OpenAI'ın incelemesini geçmek zorundadırlar. Bu incelemeler, hem insan moderatörler hem de otomatik değerlendirme sistemleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

GPT'leri inşa etmek için kodlama bilgisi gerekmese de, GPT Builder adlı araçla GPT'ler oluşturulabilmektedir.

Muhtemelen pazara girişin kolay olmasından dolayı, GPT Store hızla büyüdü ve Ocak ayında içerik sayısı kabaca 3 milyona ulaştı. Ancak bu büyüme, bazı sorunları da beraberinde getirdi gibi gözüküyor. Bunlar arasında en önemlisi telif hakları konusu olarak öne çıkıyor.

Mağazadaki birçok GPT, popüler kitaplar, filmler, diziler ve video oyunları hakkında içerik sunmaktadır. Bu da telif tartışmalarını beraberinde getirmektedir. Eser sahiplerinden izin almayan geliştiricilerin ürünleri, kullanıcıları farklı sorunlarla karşı karşıya bırakabileceği gibi yapay zekâ ve telif davaları açısından da önemli bir örnek teşkil edebilir.

OpenAI, DMCA düzenlemesi kapsamında bu tür ihlallerden sorumlu tutulamaz. Onlar, YouTube veya Facebook gibi diğer platformlar gibi sadece güvenli bir ortam sağladıklarını, ancak içeriklerden sorumlu olmadıklarını belirtiyorlar.

Platformda ayrıca, OpenAI politikalarının dışına çıkmayı amaçlayan ve başkalarını taklit etmeye çalışan uygulamalar da bulunmaktadır. GPT Store, uzun süre tartışılacak gibi görünüyor ve belki de ileride yapay zekânın büyüme sancısı olarak hatırlanacaktır.