Dahili WebSocket istemcisi

Bu yeni sürümle birlikte deneme amaçlı olarak Node.js'e tarayıcı uyumlu bir WebSocket uygulaması eklendi. --experimental-websocket bayrağını kullanarak deneyebilirsiniz. Mevcut uygulama, websocket bağlantılarını açıp kapamaya ve veri göndermeye olanak tanır. Kullanılabilir dört olay bulunmaktadır: açık, kapalı, mesaj ve hata - temel işlevler bulunmaktadır. Bir kutudan çıkmış websocket uygulamasının Node'a gelmesi oldukça heyecan verici, bu, iki yönlü iletişim gerektiren projelerde başka bir kütüphanenin dahil edilmesini önleyebilir. Mutlaka deneyin ve geri bildiriminizi geliştiricilere verin!

writeFile türü dosya sistem işlevleri için bir temizleme seçeneği;

Şimdiye kadar yazma işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında verilerin hemen kalıcı depolamaya temizlenmemesi mümkündü, bu da okuma işlemlerinin güncel olmayan verileri almasına neden olabilir. Buna yanıt olarak, fs modülü dosya yazma işlevlerine temizleme seçeneği eklenmiştir; etkinleştirildiğinde, verilerin başarılı bir yazma işleminin sonunda sync kullanılarak temizlenmesini zorlar. Bu özellik varsayılan olarak etkin değildir, bu yüzden kullanmak istiyorsanız seçeneklere { flush: true } eklemeyi unutmayın.

Temizleme seçeneğinin eklendiği işlevlerin listesi aşağıdadır:

filehandle.createWriteStream fsPromises.writeFile fs.createWriteStream fs.writeFile fs.writeFileSync Global navigator Nesnesinin eklenmesi Bu yeni sürüm ayrıca, web uyumluluğunu artırmaya yönelik adımlar atmak için bir global navigator nesnesi tanıtıyor. Artık navigator.hardwareConcurrency üzerinden donanım eşzamanlılığı bilgisine erişebiliriz, nesnenin şu anda uygulanan tek yöntemi budur. Bu şimdilik çok büyük bir değişiklik gibi görünmeyebilir, ancak zamanla window.navigator tarafından sağlanan tüm bilgi paketinin uygulanacağını varsayabiliriz. Bu, tarayıcı ortamlarında ve Node.js'te çalıştırılacak kodumuz arasında process ve navigator arasında seçim yapmamızı gerektirmeyecek.


Dizi Gruplama;

Object ve Map'e groupBy() adında yeni bir statik yöntem eklenmiştir, bu, sağlanan bir geri çağrı işlevine göre verilen bir iterasyonun öğelerini gruplar. Döndürülen nesnenin her grubu için bir özellik bulunur, değeri gruba ait öğelerin bulunduğu bir dizi olur. Object için döndürülen nesnenin anahtarları dizeler olacaktır, Map sürümü ise herhangi bir türde anahtara sahip olabilir.
 

Ek değişiklikler;

Bu sürümle birlikte fetch ve webstreams modülleri birkaç değişiklik aldıktan sonra artık kararlı olarak işaretlendi. Herhangi bir yeni sürümle olduğu gibi bir dizi performans iyileştirmesi. WebAssembly genişletilmiş const ifadeleri alıyor Başka bir yeni deneysel bayrak, varsayılan modül türünü ESM olarak ayarlamayı sağlayan --experimental-default-type eklenmiştir globalPreload kancası kaldırıldı, işlevselliği register ve initialize ile değiştirildi Glob desenleri artık test çalıştırıcısında destekleniyor