Microsoft geçen yılın sonlarında Edge'i Linux masaüstlerine getirme planını doğruladı ve şimdiye kadar tarayıcının Ubuntu gibi Linux dağıtımlarının kullanıcılarına tam olarak ne zaman ve nasıl sunulacağı konusunda sessizliğini korumuştu.

Blog gönderisinde Microsoft, Linux kullanıcılarının Ekim ayından itibaren Linux için Edge'in önizleme sürümünü indirebileceklerini açıkladı.

Microsoft CEO'su Satya Nadella Microsoft Ignite Live'da yaptığı konuşmada, "Edge'i önümüzdeki ay Linux'a getiriyoruz, böylece artık Windows, macOS, iOS, Android ve Linux dahil olmak üzere her büyük platformda kullanabiliyoruz." dedi.

Microsoft, bunu Microsoft Edge Insiders sitesinden edinebileceğinizi veya - sürpriz bir şekilde - "native Linux package manager" üzerinden indirebileceğimizi söylüyor. Tabi bu arada Microsoft'un "native Linux package manager" derken tam olarak neyi kast ettiğini anlayamadık. 

Diğer Microsoft uygulamaları ( Skype , Teams , VSCode , vb.) Snap mağazasında mevcut olduğundan (ve Snapd çoğu Linux dağıtımında mevcuttur), belki de bunu kastediyorlar? Bunu zamanla göreceğiz.

Ama işin güzel tarafı nihayet Linux'ta Microsoft Edge için bir yayın tarihimiz var. (Şimdilik) cevapsız kalan tek soru, kimse onu kullanacak mı?