Hacker Nedir?

Hacker kelimesinin anlamını öğrenebilmek için hack nedir? Öncelikli olarak bunu anlamak gerekir. Kısaca tanımlayacak olursak bir sistem üzerine izinsiz bir şekilde erişim sağlamaya hack etmek denilir. Bu erişimi sağlayan kişiler ise hacker olarak tanımlanırlar. Hacker kelimesinin Türkçe karşılığında ise bilgisayar korsanı vardır. Birçok bilgisayar korsanı bu tanımlamaya karşı çıkıyor olsa da tanım tüm dünyada bu anlamda kullanılmaktadır.

Hacklemek gerçekte bir sisteme farklı yöntemler deneyerek zafiyetinin olup olmadığının anlaşılmasını sağlamak ve bu sayede sistem ikinci bir erişim yolu inşa etmektir. Teknik bilgi ve beceri isteyen bu konu network ve yazılım gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Hackerler kendi camialarında üstad olarak isimlendirilmişlerdir. Bilgisayarın en ilkel zamanlarından günümüze kadar uzanan bir kültüre sahip olan bu kişiler sistemin gelişmesine katkı bulmak içinde görev yaparlar. Yetenekleri göz önünde bulundurulduğunda aslında kendi aralarında bahsetmiş oldukları üstad kelimesini de hak ettiklerini söylemek mümkündür.

Hackerlik iyi amaçlı kullanıldığında fayda sağlayan bir durumdur, fakat dünyadaki herkesinde iyi niyetli olmadığını düşünürsek işlerini bilgisayar üzerinden devam ettiren firmalarında korkulu rüyaları olmayı başarmıştır

Hacker'lar Ne İş Yapar?

Bilişim dünyası içerisinde görev yapan bu kişilerin yaptıkları daha doğrusu yapmaları gerekli olan şey var olan bir sistemin arka kapısının olup olmadığını keşfedebilmektir. Kötü niyetli olan kişilerin firmalara ve kurumlara verebilecekleri zararlar göz önünde bulundurularak bu insanlar sistemin en iyi şekilde ve problemsiz bir biçimde çalışmasını sağlarlar. Her işte ve meslekte olduğu gibi hackerlerde kendilerine uygun olan işlerde çalışarak maaş alırlar.

Son dönemlerde hayatımızın her alanında var olan teknoloji beraberinde bu insanlarında hayatımızda olmasını zorunlu hale getirmiş durumda. Bu insanların yetenek ve bilgilerinin yüksek olması ise onların gerçek anlamda işlerini yapıyor olmaları sayesinde sistemlerin daha da geliştirilmesine imkan sağlamıştır. Günümüzde teknoloji bu kadar gelişmişse bunun en önemli kaynağının bu kişiler olduğunu söylemeden de geçmemek gerekir.

Sonuç olarak bu insanlardan çekiniliyor olsa da onların iyi niyetli yaklaşımları sayesinde teknoloji sürekli bir gelişim içerisindedir.