ADB'yi kullanmak gibi daha karmaşık yöntemler (biz de açıklayacağız) var olsa da, APK sideloading'in işlenmesini süper basit hale getiren, şiddetle tercih ettiğimiz basit kablosuz dosya paylaşım araçları vardır.

Bunu yapma nedeniniz ne olursa olsun, APK dosyalarını herhangi bir Android TV cihazına yüklemenin en kolay yolunu size göstereceğiz.

APK'ları bir Android telefondan veya tabletten yükleyin

APK dosyalarını Android TV'ye aktarmanın, TV'nize bir bulut dosya yöneticisi yüklemek veya bir bilgisayarda ADB'yi kurmanın zor sürecinden geçmek gibi birkaç farklı yöntemi vardır. En kolay yöntem, yerel ağınız üzerinden bir Android TV cihazına (veya Android ile herhangi bir şeye) dosya gönderen bir uygulama olan 'Dosyaları TV'ye gönder'i kullanmaktır.

Öncelikle, telefonunuza ve TV'nize Play Store'dan TV'ye dosya gönder uygulamasını yüklemeniz gerekir. TV'nize yüklemek için Play Store'u açın ve adı arayın veya bir masaüstü bilgisayarda yukarıdaki bağlantıya tıklayın ve TV'nizi kurulum hedefi olarak ayarlayın.

Uygulama her iki cihaza da kurulduktan sonra, TV'nizde Dosyaları TV'ye Gönder uygulamasını açın, ardından alıcıyı başlatmak için 'Al' seçeneğini seçin. Şimdi, telefonunuzdaki uygulamayı açın ve Gönder'e basın. Bu bir dosya tarayıcısı açacaktır - APK dosyasını bulmanız ve seçmeniz gerekecek.

 

Dosya aktarımı tamamlandıktan sonra, dosyayı TV'nizde seçebilmeli ve ardından 'Aç' seçeneğine basmalısınız. Her şey yolunda giderse, uygulamayı yüklemeniz için bir uyarı almalısınız.

 

Ancak, aktarım uygulamasında Aç düğmesinin her zaman çalışmadığı bir sorun var gibi görünüyor. Bu durumda, TV'nize File Commander gibi ayrı bir dosya yöneticisi uygulaması yüklemeniz gerekir . Dosya Komutanı'nda, ana ekranda "Dahili depolama" yı ve ardından İndirme klasörünü seçin. Dosyaları TV'ye gönder'i kullanarak aktardığınız tüm dosyalar burada görünür - açmak için bir tanesine basmanız yeterlidir.

 

Android TV'nin yeni bir sürümüne sahipseniz, bilinmeyen kaynaklardan kurulumlara izin verilmediğini belirten bir mesaj alabilirsiniz. Öyleyse, yan tarafta izin verilen uygulamaların listesini içeren bir açılır pencere açan 'Ayarlar' düğmesini seçin.

 

APK'yi yüklemeye çalışan uygulamayı (dosya yöneticisi veya dosyaları TV'ye gönder) 'açık' konumuna getirmeniz ve kuruluma geri dönmek için uzaktan kumandanızda tekrar basmanız yeterlidir. Bunu en azından bir kez yapmanız gerekir.

APK'ları PC'nizden ADB ile yükleyin

Tüm Android cihazlar gibi, APK'ları Android TV'ye aktarmak için Android Hata Ayıklama Köprüsü'nü (veya kısaca ADB'yi) kullanabilirsiniz. ADB normalde kablolu bir USB bağlantısı üzerinden çalışır, ancak bu işlem için Wi-Fi kullanacağız.

İlk adım, ADB'yi bilgisayarınıza kurmaktır. Resmi olarak Android Studio SDK'nın bir parçası olarak mevcuttur, ancak bir programcı değilseniz bunu ayarlamak göz korkutucu olabilir, bu nedenle üçüncü taraf bir kurulum aracı kullanmak en iyisidir. Windows kullanıyorsanız, 15 Seconds ADB Installer , benim için her zaman iyi çalışan popüler bir seçenektir. MacOS, Linux veya Chrome OS kullanıyorsanız, Nexus Tools'a bir şans verin (tam açıklama: Ben yaptım).

ADB'yi kurduktan sonra, Terminal / Komut Satırı uygulamanıza "adb --help" komutunu (tırnak işaretleri olmadan) yazmayı deneyin ve Enter tuşuna basın. Aşağıdaki ekran görüntüsü gibi bir şey görmelisiniz. Bir hata veya başka bir mesaj alırsanız, Terminal / CMD penceresini kapatıp yeniden açmayı deneyin ve tekrar deneyin.

Şimdi TV'nize bağlanma zamanı. Android TV ana ekranının üst kısmındaki Ayarlar dişli simgesine basın, ardından Cihaz Tercihleri> Hakkında'ya gidin. Aşağı kaydırarak 'Yapı'ya gidin, ardından "Siz bir geliştiricisiniz" mesajını görene kadar Oluştur'u tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra, TV'nizin IP adresini bulmanız gerekir. Ana Ayarlar sayfasına geri dönün, 'Ağ ve İnternet'e basın ve aktif bağlantıyı seçin. IP adresi, listelenen ilk ayrıntılardan biri olmalıdır.

Şimdi PC'nizdeki ADB'yi Fire TV'nize bağlamanın zamanı geldi. Bilgisayarınıza geri dönün ve "adb connect" (tırnak işaretleri olmadan) ve ardından Android TV'nizin IP adresini çalıştırın. Bu, TV'nizde kabul etmeniz gereken bir uyarı görüntülenmesine neden olacaktır. Daha sonra, ADB'nin başarıyla bağlandığını belirten bir mesaj görmelisiniz - ayrıca doğrulamak için "adb cihazları" da çalıştırabilirsiniz.

Son olarak, artık istediğiniz APK dosyalarını yükleyebilirsiniz. Terminal / Komut Satırına "adb install" (tırnak işaretleri olmadan) yazın, ardından bir boşluk bırakın, ardından indirdiğiniz dosyayı uygulama penceresine sürükleyin. Dosyanın tam yolunu yapıştırmalıdır. Ardından Enter'a basın ve sihri izleyin.

Bir "başarı" mesajı alırsanız, uygulama artık TV'nizde görünür durumda olmalıdır. Gelecekte daha fazla APK yüklemek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey PC'nizde ADB connect komutunu tekrar çalıştırmak ve ardından her APK için install komutunu çalıştırmaktır.