Instagram’ın IG Shopping olarak alışveriş odaklı yeni bir uygulama hazırladığı iddia edildi.

 Beklenen uygulama, kullanıcıların takip ettikleri şirket hesaplarının koleksiyonlarına göz atma ve uygulama içinden bu ürünleri satın alma imkanı sunacak. The Verge haberin kaynağı olarak adı açıklanmayan iki kişiyi gösteriyor. Instagram ise konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Uygulamanın ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor ancak şu anda geliştirme aşamasında olduğu söyleniyor. Bu uygulama hiç yayınlanmadan iptal edilebilir ya da test aşamasında uygulamadan vazgeçilebilir. Ancak Instagram’ın e-ticaret alanına genişleme konusunda uygun bir pozisyonda olduğu düşünülüyor. 

Facebook Operasyon Şefi Sheryl Sandberg’in şirketin en son gelir açıklamasında verdiği rakamlara göre, 25 milyondan fazla işletme halihazırda Instagram hesabına sahip. Bu işletmelerin 2 milyonu uygulama üzerinden reklam yayımlıyor. Her 5 kullanıcıdan dördü en az bir işletmenin hesabını takip ediyor. Ayrı bir uygulama çıkarmak Instagram üzerinde gittikçe artan aktiviteyi yeni gelir fırsatlarına dönüştürebilir.

Zaman içinde Facebook, Instagram üzerinden çalışan işletmeler için yeni satış araçları da geliştirebilir. Böylece Instagram, Shopify gibi platformların direkt rakibi haline gelebilir. İnternet üzerinden çalışan işletmelerin çoğunun bir Instagram hesabına ihtiyacı var ve bunların çoğu platform üzerinden satış yapabilmek için ücretli araçları kullanmak isteyecektir.

Instagram’da ticaret araçlarına talep var

Bazı şirketler Instagram üzerinden reklam veren şirketlere bu tarz araçlar satıyor bile. Örneğin Four Sixty işletmelerin alışveriş yapılabilecek galeriler oluşturmasına, içerik yönetimine, gönderi zamanlamasına ve diğer servislerine yardım ederek para kazanıyor. Shopify’ın uygulama mağazasında ise Instagram tabanlı işletmelerin reklamını yapmak ve yönetimini sağlamak için düzinelerce eklenti bulunuyor.

Instagram bir alışveriş özelliğini 2016’nın Kasım ayında denemeye başladı ve geçtiğimiz yılın Mart ayında bu özelliği daha geniş bir çevrenin kullanımına sundu. Şirketler tek bir ürün bulunan gönderileri etiketleyerek kullanıcıların direkt olarak fotoğraflar üzerinden alışveriş yapmasını sağlıyor. Instagram şu anda kullanıcıların Instagram hikayeleri üzerinden alışveriş yapmasını sağlayacak bir özelliği test ediyor.