• 0

2022'de Öğrenilecek En İyi Programlama Dili Hangisi?

4 hafta önce , Okuma süresi 2 dakika.

2022'de Öğrenilecek En İyi Programlama Dili Hangisi?
2022'de öğrenilecek en iyi programlama dilinin ne olduğunu merak ediyor musunuz? İyi maaşlı bir iş bulmanıza yardımcı olacak hangi ilk veya ek teknolojiyi seçebilirsiniz?

Göründüğü kadar basit bir seçim değil. Bazı diller popüler ve aşırı doymuşken, diğerleri modaya uygun ancak işe alım görevlileri arasında belirsizdir. Her iki durumda da onlarla iş bulmak zor olabilir. Diğer kodlama dilleri çok eskidir ve 20 yılı aşkın deneyime sahip geliştiricilerle bir sektöre girmek zor olabilir . Bazılarının talebi yüksek ve arzı düşüktür, ancak öğrenmesi ve uygulaması çok zordur.

Ayrıca, yaptığınız işin türüne uygun bir dil seçmeniz gerekir. Örneğin, SQL bir arka uç web geliştiricisi için uygun bir seçimdir. Yine de, veritabanlarıyla çalışmayan uygulama geliştiricileri için çok az şey yapacaktır.

Genel olarak, zaten iyi bilinen, genç geliştiriciler için yüksek talep görecek kadar yeni olan ve birkaç yıldır popülerliğini koruyan bir dil ile gitmek güvenli bir seçimdir, bu yüzden sadece tükenmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bir çoğunluğa atlamak ve size daha iyi bir maaş kazandırabilecek yükselen bir dil öğrenmek de uygun olabilir . Veya dünyanın mevcut teknolojisinin çoğunu hala çalıştıran daha eski bir dile gidin.

İşte bu yıl öğrenilecek en iyi programlama dilleri için her birinin artıları ve eksileri ile bazı öneriler. Bu şekilde kendiniz için doğru kararı verebilirsiniz.

En Popüler Programlama Dilleri

Yıldan yıla ve hatta aydan aya, programlama dillerindeki eğilimler sürekli değişiyor. En iyi ve yükselen dilleri takip etmek iyi bir fikirdir. Yine de, sektörde bir ayağınız yoksa bu kolay olmayabilir.

Neyse ki, gerçek dünyada hangi programlama dillerinin en çok kullanıldığını otomatik olarak veya geliştirici anketleri aracılığıyla izleyen birkaç araç var. Bu, yüksek talep göreceğinden emin olan birini seçmenize veya yakında size daha iyi bir iş getirebilecek tahminlerde bulunmanıza olanak tanır.

2022'de öğrenilecek en iyi programlama diline genel bakış

Ayrıca, hangi dillerin sabit bir düşüş eğiliminde olduğu konusunda size iyi bir fikir verebilir. Bu şekilde, buna zaman ve enerji yatırmazsınız.

Programlama Dillerinin Popülerlik Endeksleri

İstediğiniz dilin yükselişte mi yoksa düşüşte mi olduğunu öğrenmek için bu araçları kullanın:

  • PYPL – Programlama Dili Dizininin Popülerliği, dünya çapında Google'da "[dil] öğreticisi" anahtar kelimesi için yapılan aramaları izler ve bunu bir yıl önceki trendlerle karşılaştırır. Bu, bir dile kaç yeni geliştiricinin girdiğini izlemek için iyi bir ölçümdür.
  • TIOBE Dizini – TIOBE, aramaları izlemek ve hangi dillerin en üretken olduğunu belirlemek için PYPL'ye benzer şekilde çalışan aylık bir dizindir. 2001 yılına dayanmaktadır ve en sevdiğiniz dillerin geçmişteki bazı eğilimlerini görebilirsiniz.
  • IEEE Spectrum – Tek bir kaynağa güvenmiyorsanız, on bire ne dersiniz? IEEE, hangi dillerin yükselişte olduğunu belirlemek için tüm İnternet'teki verileri birleştirir. Hatta listelerini trendlere, iş aramalarına veya özel bir sıralamaya göre sıralayabilirsiniz.
  • StackOverflow geliştirici anketleri – Geliştiriciler için çok popüler bir Soru-Cevap web sitesi olan StackOverflow, her yıl kullanıcılarına yönelik bir anket düzenler. Burada sizin gibi geliştiriciler tarafından kullanılan en yaygın dillerin yanı sıra en çok aranan ve hatta nefret edilen teknolojileri bulabilirsiniz.
#Genel