• 1

Yazilim.net'ten Merhabalar!

8 ay önce , Okuma süresi 2 dakika.

Yazilim.net'ten Merhabalar!
Uzun bir projelendirme neticesinde yayına hayatına başlatmanın sevinci ve gururunu yaşarken bu platforma neden ihtiyaç duyulduğunu neden böyle bir girişimde bulunduğumuzu anlatmak isteriz.

1-) Günümüzün ve Geleceğin Sektörü : "Yazılım” 

Günümüzün en önemli rekabeti hiç kuşkusuz ki çağın gereksinimi olan yazılım üzerine yaşanmaktadır. Hangi sektör olursa olsun yazılım gücüyle birleştirdiğinizde ancak rekabet düzeyini arttırır ve global anlamda pazarda adından söz  ettirebilirsiniz.

Sağlıktan güvenliğe, eğitimden ulaşıma insan hayatına dokunan her alanda artık yazılımın gücü hissedilmektedir. Nitekim şu anda Dünya’da ulaşımda otonom araçlar, güvenlikte insansız araçlar, sağlıkta robotik analiz ve operasyonlar sıklıkla kullanılmakta ve bu konuda yatırım yapan ülkelere  hem ekonomi hem de sosyolojik  anlamda değer katmaktadır.

İşte bu yüzdendir ki yazılım sektörüne ülkece yönelmek ve bu konuda çalışmalara  hız vermek gerektiği aşikardır. Bizde bu sürece katkıda bulunmak adına yazilim.net platformunu kurmaya karar verdik.

2-) Yazılımda Türkçe Kaynak

Hızla gelişen ve kendisini yenileyen bir sektörden bahsettiğimizi düşünürsek her ne kadar da  yazılım dünyası teknik ve statik bazı dillerden meydana gelse de eğitim ve ar-ge seviyesinde geliştiriciler için mutlaka kendi dillerinde kaynaklara ihtiyaç vardır.
Bu konuda ülkemizde bir çok görsel veya yazılı kaynak bulunsa da bu kadar güncel veri ve bilgilerin bulunduğu bir sektörde yetersiz kaldığını ve daha nicelerine ihtiyaç duyulduğun görmekte ve bir katkıda da yazilim.net ile bizimde bulunabileceğimizi düşünüyoruz.

3-) Sormadan Öğrenemezsin

Her türlü bilgide olduğu gibi yazılım dünyasına dair bilgi ve tecbüreleri "sormadan öğrenemez  cevaplamadan da aktaramazsın” ilkesi ile hareket ettiğimizden Soru-Cevap alanımızı çok ama çok değerli görüyoruz.

4-) Deneyim Paylaşımları ve Birliktelik

Yazılım sektöründe her ne kadar bilgi geçerliliğini koruyan bir gerçek  olsa da birliktelik, sosyalleşme ve deneyim paylaşımları da bir o kadar önemli olacağından aynı zamanda sosyal bir mecra olması için girişimde bulunduk.

5-) Farkındalık Oluşturmak

Yazılım sektörü kökü çok öncelere dayansa da son 20-30 yıl içerisinde ivmesini çok daha fazla arttırmıştır. Bu hızlı ivmeye gerek ülkeler gerekse de şirketler ayak uydurmakta zorlanmaktadır. İşte bu zorlanmanını bir tazahürü  olarak günümüzde "Yazılımcı” – "İş Veren” çatışması yaşanmaktadır. Bu nedenle bir farkındalık oluşturmak ve uyum sürecinde bir nebze de olsa katkıda bulunmak istiyoruz.

Yukarıda belirlediğimiz konu başlıkların tümünü ele aldığımızda geliştirici olan bizler yine bizlerden oluşan bir mecraya ancak bu mecranın yine bizim tarafımızdan yapılmış olmasına ihtiyacımız olduğundan dolayı böyle bir siteyi yapmaya karar verdik ve daha yolun başında olduğumuzu da biliyoruz.

Bu platformu sisteme dahil olan her kullanıcı katkıda bulunarak zenginleştirecek ve daha fazla fayda sağlamasına katkıda bulunacaktır.

Hepinize YN’ye  hoşgeldiniz diyor  saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz….

"YNET Ekibi.”

#Yazılım #Genel