• 0

Uzun zamandır beklenen .NET MAUI artık kullanılabilir

4 hafta önce , Okuma süresi 1 dakika.

Uzun zamandır beklenen .NET MAUI artık kullanılabilir
Microsoft, cihazlar ve platformlar arasında .NET geliştirmeyi birleştirmede bir adım olarak ilk kez 2020'de tanıtılan .NET MAUI'nin genel kullanıma sunulduğunu duyurdu.

MAUI, "Çok Platformlu Uygulama Kullanıcı Arayüzü" anlamına gelir ve geliştiricilerin tek bir C# kod tabanından platformlar arası uygulamalar oluşturmasını sağlar. 

Microsoft'ta .NET MAUI baş ürün müdürü David Ortinau, ".NET MAUI'nin tek proje özellikleriyle birlikte ince ve ayrıştırılmış kullanıcı arabirimi ve yerleşim mimarisi, birden çok platformun benzersiz gereksinimlerini dengelemek yerine tek bir uygulamaya odaklanmanıza olanak tanır," dedi. bir blog yazısında yazdı .  

Microsoft'a göre, .NET MAUI'nin ana hedefi, "her platform (Android, iOS, macOS ve Windows) tarafından özel olarak tasarlanan en iyi uygulama deneyimini sunmanızı sağlarken, zengin stiller aracılığıyla tutarlı marka deneyimleri oluşturmanıza olanak tanımaktır. ve grafikler.”

Her platform, ek widget'lar veya stil eklemeye gerek kalmadan beklediğiniz gibi görünür ve hareket eder. 

.NET MAUI ile geliştiriciler, 40'tan fazla kontrol, düzen ve sayfa içeren bir araç setine erişebilecekler. Ayrıca, çok pencereli masaüstü uygulamaları ve menü çubuklarının yanı sıra yeni animasyon yeteneklerini, kenarlıkları, köşeleri, gölgeleri ve grafikleri de destekler. 

Microsoft'un erişilebilirlik hedeflerini desteklemek için .NET MAUI, otomasyon özelliklerini, ekran okuyucularını, odağı ve açıklama, ipucu ve başlık düzeyi gibi özellikleri kontrol etmeye yönelik anlamsal hizmetler ile birlikte gelir. 

.NET MAUI, 18 aylık mevcut yayın programı kapsamında desteklenecek ve .NET ile aynı aylık kadansta hizmete sahip olacaktır. Bu aynı zamanda .NET'in yerel araç setlerinden Android, Android Wear, CarPlay, iOS, macOS ve tvOS'u hedefleyen uygulamalar oluşturmaya yönelik iş yüklerinin yanı sıra AndroidX, Facebook, Firebase, Google Play Hizmetleri ve SkiaSharp'ı destekleyen kitaplıkları da içerir. 

.NET Framework'ten .NET 6 ve SDK tarzı projelere taşınan çok sayıda eklenti, kitaplık ve hizmet vardır. Bugün mevcut olanlardan bazıları Syncfusion'ın .NET MAUI Kontrolleri, .NET MAUI için Progress Telerik UI, DevExpress ve Grial 4'ü içerir. .NET'in sonraki aşaması bu hareketin daha fazlasını içerecektir. 

Geliştiriciler, hem Windows hem de Mac'te Visual Studio 2022 Önizleme aracılığıyla .NET MAUI'yi kullanmaya başlayabilir . Başlamadan önce Microsoft, geliştiricilerin bağımlılıklarını, .NET MAUI için Visual Studio desteğinin durumunu ve mevcut bilinen sorunları gözden geçirmelerini önerir. 

"Daha az platform kodu, daha fazla paylaşılan kod, tutarlı standartlar ve modeller, hafif ve performanslı mimari, mobil ve masaüstü yerel deneyimleri - bu sadece başlangıç. Sizi ve kuruluşunuzu daha fazlasını başarmanız için güçlendiren .NET geliştiricileri için yeni bir platformlar arası uygulama geliştirme çağını tanımlamak üzere kitaplıkların ve daha geniş ekosistemin önümüzdeki aylarda .NET MAUI ile birlikte gelmesini dört gözle bekliyoruz," diye yazdı Ortinau. 

Daha fazla bilgi edinmek için Microsoft'un .NET MAUI hakkındaki  blog gönderisini okuyun.

#Genel