• 0

Tarayıcı önbelleği nedir? Nasıl temizlenir?

12 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

Tarayıcı önbelleği nedir? Nasıl temizlenir?
Bilgisayarımızdaki tarayıcılarda her web sayfası görüntülediğimizde bir bellek oluşur. Bazen bir web sayfasındaki değişikliği bu bellek yüzünden görüntüleyemeyebiliriz. İşte bu noktada temizlemek gerekebilir nasıl mı?

Tarayıcı önbelleği nedir?

Tarayıcı önbelleği, bir depolama teknolojisidir. Web sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Geçiçi bir depolama yöntemidir. Statik dosyaları bilgisayarın hafızasına kaydederek bu sayede dosyaların gönderildiği web sunucusuna talebi azaltır. Gerekli dosyaları yerel hafızadan yükler. HTML, CSS, JS ve diğer görsel öğeleri önbelleğe alır. Bu şekilde sayfaların yüklenme süresini ve kaynak kullanımını azaltır.

Önbellek verisi nedir?

Cache, yani önbellek verisi, geçiçi hafıza yerine kullanılan terimdir. Depolama bölgesinde toplanan öğelerin tamamı anlamına gelir.Bir tarayıcadan ne zaman bir dosya talebi bulunulursa, öncelikle ilgili dosyanın bilgisayar da bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Eğer bulunmazsa tarayıcı ilgili web sunucusuna bir talep göndererek dosya türüne bağlı olarak bu veriyi önbelleğe kaydeder.

Önbellek Temizleme (Cache Temizleme) Nedir?

Tarayıcı temizleme sayesinde geçici hafızadaki tüm veriyi temizledikten sonra bir web sitesini ilk kez ziyaret ettiğinizde yüklenmesi biraz daha zaman alacaktır. Bunun sebebi, dosyaların yerel hafızadan yüklenemeyerek ilgili web sunucusundan yüklenmesidir.

Önbellek Temizleme Niçin Yapılmalıdır?

Tarayıcı önbellekte toplanan dosyalar zaman içerisinde oldukça büyük boyutlara ulaşır. Bunun bir sonucu olarak tarayıcı normalden yavaş çalışabilir. Bu şekilde de sisteme ek yük biner. Bunun dışında bulunan eski dosyalar internette gezinirken yanlış veya eski içeriği görmenize sebep olur. Bu tür sorunlar temizleme sonucunda düzelir.                  

Cache Temizleme işlemi nasıl yapılır?

  • Eğer taracınız google chrome ise tarayıcıyı açtığınızda sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklıyoruz.
  • Bu kısımda bulunan ‘Ayarlar’ bölümüne tıklıyoruz.
  • Ayarlar bölümüne girdiğimiz de ‘Gizlilik’ bölümüne ilerliyoruz.
  • Bu kısımda bulunan ‘tarama verilerini temizle’ seçeneğini seçiyoruz.
  • Bu kısma gelindiğinde birkaç seçenek göreceksiniz. Bu rehberde yalnızc a ön bellek (cache) temizlemeniz gerekiyor. Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar seçeneğini seçiyoruz.
  • Eğer son bir gün veya bir saati temizlemek istiyorsanız      ‘tüm izleri sil’ kısmından seçeneği değiştirebilirsiniz.
  • Tarama verilerini temizleme butonuna tıklayın ve pencerenin kapanmasını bekleyin.

İpucu:
Windows kullananlar için, ctrl+shift+delete kısayolu ile temizleme sekmesini açabiliriz.
Mac OS için ise Commond + Shift+Delete seçeneğini kullanarak açabiliriz.

#İnternet #Genel