Robotik kodlamada popüler mikrodenetleyici : Ardunio'ya genel bakış

3 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

Evet arkadaşlar bu gün sizlere son zamalarda popülerliğini arttıran ve hala gelişmekte olan bir mikro denetleyiciden bahsedeceğim ‘Ardunio’.
Robotik kodlamada popüler mikrodenetleyici : Ardunio'ya genel bakış

Arduino, kullanımı kolay donanım ve yazılıma dayalı açık kaynaklı bir elektronik platformdur. Arduino panoları girişleri okuyabilir - bir sensördeki ışık, bir düğmedeki parmak veya bir Twitter mesajı - ve bir çıkışa çevirir - bir motoru etkinleştirir, bir LED'i açar, çevrimiçi bir şeyler yayınlar. Panodaki mikrodenetleyiciye bir dizi talimat göndererek panonuza ne yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, İşleme dayalı Arduino programlama dilini (Kablolama temelli) ve Arduino Yazılımını (IDE) kullanırsınız.

Gördüğünüz gibi ardunio her teknolojik alanda yazılım komutunu donanıma aktaran ve bu komutun işleyişini sağlayan çok amaçlı bir mikrodenetleyicidir.

Arduino yıllar içinde, günlük nesnelerden karmaşık bilimsel araçlara kadar binlerce projenin beyni olmuştur. Öğrenciler, hobiler, sanatçılar, programcılar ve profesyoneller - dünya çapındaki bir yapımcı topluluğu, bu açık kaynaklı platform etrafında toplanmış, katkıları, hem acemilere hem de uzmanlara yardımcı olabilecek inanılmaz miktarda erişilebilir bilgiye eklemiştir.

Arduino, mikrodenetleyicilerle çalışma sürecini de kolaylaştırıyor, ancak öğretmenler, öğrenciler ve ilgilenen amatörler için diğer sistemlere göre bazı avantajlar sunuyor:

Ucuz - Arduino panoları diğer mikrodenetleyici platformlara kıyasla nispeten ucuz. Arduino modülünün en ucuz versiyonu elle monte edilebilir ve önceden monte edilmiş Arduino modülleri bile 50 $ 'dan daha ucuzdur

Çapraz platform - Arduino Yazılımı (IDE) Windows, Macintosh OSX ve Linux işletim sistemlerinde çalışır. Çoğu mikrodenetleyici sistemleri Windows ile sınırlıdır.

Basit, net programlama ortamı - Arduino Yazılımı (IDE) yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır, ancak ileri düzey kullanıcılar için de yararlanabilecek kadar esnektir. Öğretmenler için, İşleme programlama ortamına elverişlidir, bu nedenle o ortamda programlamayı öğrenen öğrenciler Arduino IDE'nin nasıl çalıştığını bileceklerdir.

Açık kaynaklı ve genişletilebilir yazılım - Arduino yazılımı, deneyimli programcılar tarafından genişletilebilecek açık kaynaklı araçlar olarak yayınlanmaktadır. Dil, C ++ kütüphaneleriyle genişletilebilir ve teknik ayrıntıları anlamak isteyen insanlar, Arduino'dan temel aldığı AVR C programlama diline sıçrayabilir. Benzer şekilde, isterseniz AVR-C kodunu doğrudan Arduino programlarınıza ekleyebilirsiniz.

Açık kaynak ve genişletilebilir donanım - Arduino kartlarının planları bir Creative Commons lisansı altında yayınlandı, böylece deneyimli devre tasarımcıları modülün kendi versiyonlarını oluşturabilir, genişletebilir ve geliştirebilir. Nispeten deneyimsiz kullanıcılar bile, nasıl çalıştığını anlamak ve paradan tasarruf etmek için modülün breadboard sürümünü oluşturabilir.

#Yazılım #Robotik Kodlama #Arduino