Robotik : Ardunio’ya Nasıl Kod Yüklenir?

3 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

Bu gün sizlerle Ardunio’nun programlanmasında kullanılan dilleri işleyeceğiz ve başlangıç olarak küçük bir örnek yapacağız. Arduino, hem C hem de C ++ 'ı satır içi derlemeyle destekler, ancak tüm C / C ++ işlevlerini desteklemez. Bu yüzden bazı temel C ++ özelliklerine sahip bir C alt kümesi.
Robotik : Ardunio’ya Nasıl Kod Yüklenir?

Arduino ile sahip olduğunuz tek şey biraz RAM ve birkaç pin içeren bir işlemci. Bu pimler, diğer bileşenlere sinyal göndermek için kullanılır ve hem giriş hem de çıkış için ya da her ikisi için de kullanılabilir. Bu nedenle, kullanıcıdan bir kelime yazmasını istemek ve sonra bunu bir dosyaya kaydetmek istemek gibi basit bir şey yapmak istiyorsanız, girişi işlemek için kod yazmanız için bir çok elektronik bileşen ve çok fazla kod eklemeniz gerekir.

Ardunio kodlarını yazılıp ardunio’ya yüklene bilmesi için Ardunio IDE geliştirildi.

Arduino IDE, arduino kitleri için geliştirdiği; komutların yazılmasına, derleme işleminin yapılmasına ve son olarakta derlenen kodları doğrudan (Bilgisayarın USB portuna bağlı olan) Arduino kite yüklenmesine olanak sağlayan yazılım geliştirme platformudur. Aşağıda Arduino IDE programının ara yüzü görülmektedir.

https://www.arduino.cc/en/Main/Software Bu Link’den Ardunio IDE’yi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Hadi birlikte bir örnek yapalım.

Bu proje için elimizde 1 ArdunioUno,1 led,1 buton,dirençler ve jumper kablolara ihtiyacımız var. Gerekli bağlantıyı yaptıkdan sonra Ardunio ile beraber gelen usb kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz.Bilgisayara bağladıkdan sonra Ardunio IDE’mizi açarak kodlarımızı yazmaya başlıyoruz.

Örnek : 

const int ledGreen = 2;
const int button =3;
int state=0;
void setup() {
 // bir kez çalıştırmak için kurulum kodunuzu buraya yerleştirin:
 pinMode(ledGreen, OUTPUT);
 pinMode(button, INPUT);
 digitalWrite(ledGreen, LOW);
}
void loop() {
 // tekrar tekrar çalıştırmak için ana kodunuzu buraya yerleştirin:
 state= digitalRead(button);
 if(state==1){
  digitalWrite(ledGreen, HIGH);
 }
 else{
  digitalWrite(ledGreen, LOW);
 }
}
#Yazılım #Robotik Kodlama #Arduino