• 0

Reactjs Nedir? Reactjs'ye başlarken hakkında bilinmesi gerekenler.

1 yıl önce , Okuma süresi 2 dakika.

Reactjs Nedir? Reactjs'ye başlarken hakkında bilinmesi gerekenler.
Etkileşimli kullanıcı arabirimleri oluşturmak için çok esnek ve verimli bir Javascript kütüphanesidir.

React, teknik olarak ön uç olan web uygulamasının görünüm katmanını oluşturur. Bu, daha sonra açıklanacak olan yeniden kullanılabilir bileşenler, durum yönetimi, DOM oluşturma ve daha pek çok temel özellik içeren web uygulamalarının yapılmasını kolaylaştırır. React temel olarak tek sayfalık web uygulamaları yapmak için kullanılır. Bu yazıda reaksiyon kütüphanesinin temellerini ve neden bu kadar popüler olduğunu göreceğiz.

Özellikleri

  • Bileşenler

ReactJS, bağımsız ve tekrar kullanılabilir kod parçaları olan bileşenleri kullanır. Diğer bir deyişle, bileşenler tek başına çalışan işlevlerdir ve her bileşen kendi durumlarını yönetir. Büyük ölçekli uygulamalar oluştururken elemanların ayrı ayrı blokları bozulduğunda web uygulamalarının oluşturulmasını çok daha kolay hale getirir.

  • Sanal DOM

Orijinal DOM'da her değişiklik olduğunda. Tüm uygulama sanal DOM üzerinde yeniden oluşturulur. Orijinal ve sanal DOM arasındaki fark kontrol edilir ve orijinal DOM'da yalnızca bu fark güncellenir. Bu, değişikliklerin görülmesi için sayfanın yeniden yönlendirilmesine gerek olmadığından tepki uygulama hızını artırır.

  • Bildirim

React hakkında herhangi bir görüş tasarlamak çok kolaydır ve kendi durumlarını yönetirler. React, kullanıcının kodu kolayca korumasını ve hatalarını ayıklamasını sağlayan DOM'da yalnızca doğru bileşenleri oluşturmayı sağlar.

  • JSX

JSX, Javascript XML anlamına gelir. Hem Javascript hem de XML'in bir karışımıdır. Daha önce bahsedildiği gibi, reaksiyon bileşenlerden oluşur. Bu bileşenlerin hem javascript mantığı hem de ekranda oluşturulması için HTML / XML vardır. Bu bileşen dosyalarının uzantısı .jsx'dir.

  • Verimlilik

Reaksiyon gülünç derecede hızlı. Sanal DOM, tüm DOM'ların gereksiz yere yeniden oluşturulmasını en aza indirir. Ayrıca React, Flux adlı bir desen kullanarak tek yönlü ciltleme (tek yönlü veri akışı) kullanır. Bu, bileşenleri değiştirilemez hale getirerek daha fazla esneklik ve verimlilik sağlar.
 

Neden React?

  • Öğrenmesi kolay

Angular veya VueJS gibi diğer kütüphaneler veya çerçevelerle karşılaştırıldığında React'ın öğrenilmesi ve işlenmesi nispeten daha kolaydır. Temel HTML, CSS ve Javascript temelleri ile React'ı kullanmaya hazırsınız.

  • Basitlik

Reaksiyonun kullanımı çok basittir. Motorunu webpack gibi çalıştırmak için çok güçlü paketler var. Bazı basit JSX ile, bileşenler ekranınızda bağımsız olarak işlenir. React, Redux, Material-UI, Materialize, GraphQL, vb. Gibi diğer JS kütüphaneleri ile birlikte kullanıldığında güçlü bir araç haline gelir.

  • Geliştiriciler tarafından kullanılır

React, diğer kütüphanelere kıyasla en çok sevilen kütüphanedir. React açık kaynaklıdır ve GitHub'da aktif katkıda bulunanlar vardır. Havuzun 150.000'den fazla yıldızı var ve 3.8 milyon geliştirici tarafından kullanılıyor.

  • React Native

React ayrıca mobil uygulamalar oluşturmak için de kullanılabilir. Ve bu reaksiyon versiyonuna React Native denir. Bu, reaksiyonun uyum sağlama esnekliğini gösterir. Mükemmel plan ve uygulama ile bir geliştirici android, iOS ve web için bir uygulama yapabilir.

#javascript #reactjs