• 0

PHP Veritabanı Seçenekleri: MySQL'den Daha Fazlası

1 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

PHP Veritabanı Seçenekleri: MySQL'den Daha Fazlası
Bir çok geliştirici PHP'nin popülerliği konusunda hem fikir olmakla beraber top 10 içerisinde olduğunu savunanlarda bulunuyor. Peki PHP geliştiricisi iseniz hangi veritabanları ile çalışabilirsiniz?

Geliştiricilerden yaygın olarak kullanıldığını bildikleri programlama dillerini listelemelerini isterseniz, çoğu PHP'yi listelerine ekler. Bir programlama dili olarak PHP birkaç yıldır piyasada ve yakın zamanda ortadan kalkacak gibi görünmüyor. Aslında PHP programlama dili 2001'den beri TIOBE ilk 10'da ve 3 numaraya kadar yükseldi.

PHP, öncelikle İnternette dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan, ancak komut satırı komut dosyası oluşturma ve istemci tarafı uygulamaları yapabilecek şekilde gelişmiş bir sunucu tarafı komut dosyası dilidir. Tüm ana işletim sistemlerinde kullanılabilir ve çoğu web sunucusunu destekler. Birçok programlama dilinde olduğu gibi, geliştiricilerin yapması gereken ortak şeylerden biri, bir veritabanındaki verilere erişmektir.

PHP, popülaritesinin büyük bir kısmını çok sayıda veritabanlarından yararlanma yeteneğinden kazanmıştır. PHP özgür yazılım olarak görüldüğünden (PHP Lisansı altında), onunla birlikte kullanılacak en yaygın veritabanlarından birinin MySQL olması şaşırtıcı değildir. Açık kaynaklı bir veritabanı yönetim sistemi olarak My SQL de ücretsizdir. PHP kullanan birçok proje Linux, Apache, MySQL ve PHP'yi içeren bir LAMP paketi kullanıyor olsa da MySQL'in PHP ile kullanılabilecek tek veritabanı olmadığını unutmamak önemlidir.

PHP sadece MySQL için değil

PHP bir dizi farklı veritabanı ile kullanılabilir. Bu kısmen mümkündür çünkü PHP'nin bir dizi veritabanı soyutlama katmanı seçeneği vardır. Bunlar, Oracle Berkeley DB gibi veritabanlarını destekleyen bir veritabanı (Dbm stili) soyutlama katmanı olan DBA'yı içerir. IBM DB2, Solid ve Sybase SQL Anywhere gibi veritabanlarından yararlanmak için ODBC API'sini kullanmanıza olanak tanıyan birleşik ODBC desteği de vardır.

PHP Veri Nesneleri (PDO) uzantısı da vardır. Bu uzantı, PHP içindeki veritabanlarına erişmek için hafif bir arayüz sağlamak için veritabanına özgü PDO sürücüleri ile birlikte kullanılır. PDO'nun aynı API'yi kullanarak birden çok veritabanı türüne bağlanmak için olduğunu unutmayın. Aslında SQL sorgularını çevirmez.

PHP için veritabanı seçenekleri

Soyutlama katmanlarına ek olarak, PHP için satıcıya özel veritabanı uzantıları mevcuttur. Bunlar, DB++, dBase, filePro, FrontBase, IBM DB2, Ingres, MongoDB, MySQL, Paradox, PostgreSQL ve daha fazlası gibi veritabanları için uzantıları içerir.

PHP geliştiricilerinin çoğu için PHP'yi yalnızca MySQL ile kullanma günleri çoktan geride kaldı. PHP 5.1'den önce bir veritabanına bağlanmak için yerel sürücülerin kullanılması normalken, günümüzün çeşitli ve çevik dünyasında, PDO uzantısı gibi soyutlama ve uzantıları kullanmak daha yaygındır. Bu uzantılardan yararlanırsanız, PHP uygulamalarınızı çeşitli veritabanlarından yararlanabilmeleri için genişletebilirsiniz. 

#php