• 0

Node.js 18 Yayınlandı! Peki yeni sürümde neler bizleri bekliyor?

1 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

Node.js 18 Yayınlandı! Peki yeni sürümde neler bizleri bekliyor?
Node.js 18'in bugün yayınlandığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz! Öne çıkan özellikler arasında V8 JavaScript motorunun 10.1'e güncellenmesi, varsayılan olarak etkinleştirilmiş genel getirme ve bir çekirdek test çalıştırma modülü yer alıyor.

Başlangıçta Node.js 18, 'Mevcut' yayın serimiz olarak Node.js 17'nin yerini alacak. Yayınlama programına göre, Node.js 18 önümüzdeki 6 ay boyunca 'Mevcut' sürüm olacak ve ardından Ekim 2022'de Uzun Vadeli Destek'e (LTS) terfi edecek. kod adı 'Hidrojen'. Node.js 18, Nisan 2025'e kadar desteklenecektir.

Yayın politikamız hakkında daha fazla bilgiyi https://github.com/nodejs/release adresinde okuyabilirsiniz .

Node.js 18.0.0'ı indirmek için şu adresi ziyaret edin: https://nodejs.org/en/download/current/ . 
Yayın gönderisini , bu sürümde yer alan taahhütlerin tam listesini içeren https://nodejs.org/en/blog/release/v18.0.0 adresinde bulabilirsiniz 

Küresel olarak kullanılabilen yeni tarayıcı uyumlu API'ler

Node.js 18'de, varsayılan olarak deneysel bir genel getirme API'si mevcuttur. Uygulama unici'den gelir ve başlangıçta undi-fetch'e dayanan node- fetch'ten ilham alır . Uygulama, mümkün olduğunca spesifikasyonlara uyumlu olmaya çalışır, ancak bazı yönler bir tarayıcı ortamı gerektirir ve bu nedenle atlanır.

API, daha fazla test kapsamı eklenene ve katkıda bulunanlar, API'nin mümkün olduğu kadar spesifikasyonu uyguladığını doğrulayana kadar deneysel kalacaktır. Katılmak istiyorsanız nodejs/undici deposunu ziyaret edin ve fetch ile etiketlenmiş sorunları arayın .

#node.js