• 1

Klavuz : Yazılıma nasıl ve nereden başlanmalı?

8 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

Klavuz : Yazılıma nasıl ve nereden başlanmalı?
Farz edelim ki yazılım bilgimiz sıfır ya da biraz bilgimiz var ancak tam olarak nasıl geliştirebiliriz, nereden başlamalıyız ve nasıl bir yol izlemeliyiz gibi sorulara cevap arıyorsak yazımızın devamında bunları bulabilirsiniz.

Başlangıç olarak şunu söylemek doğru olacaktır, bir programlama dilinde kendimizi geliştirmemiz en doğrusu. Dolayısıyla stratejik olarak şunu yapmak en mantıklısı olabilir. Bir dili çok iyi öğrenmek, tam kapsamlı olarak tüm boyutları ile kavramak, bütün eforumuzu bir dile yoğunlaştırmak en doğrusu olacaktır. Ardından bu dilin yanına ek olarak başka dilleri öğrenmek en mantıklısıdır.

Bir dili iki türlü yöntem vardır. Farklı yeni kavramlar öğrenerek ya da derinlemesine öğrenerek.. Bir dilde yapısına kadar öğrenmemiz gereken minumum şeyler vardır. Bu eğer ki bilgisayar biliminde öğrenim görüyorsanız, yapısal programlama olarak geçen kısımdır. Bir dilin yapısal programalama olabilmesi için, döngülerinin olması, bir bloğun koşula bağlı olması bir diğeri fonksiyonların yapılarıdır.

Eğer ki bu üçünü biliyorsak, hakimsek, yapısal programlamanın nasıl çalıştığı aşağı yukarı anlamışısz demektir.

Bir yapıyı tamamen bitirdikten sonra adım adım üstüne koyarak ilerlenebilir. Bu yapıları tam anlamıyla bitirdikten sonra zaten siz program yazabilirsiniz demektir. Tek yapmanız gereken pratik yaparak bilginin üzerine eklemek.

Elbette başlangıç dili olarak C, Python, Java gibi diller seçilebilir. Bir dil seçip temel yapıları ve kavramları öğrendikten sonra bunu artık her dilde uygulayabilirsiniz.

İşin özetine gelirsek, bir programlama dilini tüm yapıları ile en alt düzeyinden en üst düzeyine kadar tam anlamı ile öğrendikten sonra, geri kalan dilleri öğrenmeniz çok kolay olacaktır. Tek yapmanız gereken bunlar üzerine pratik yaparak ilerletmek.

#Yazılım #Genel