• 0

JAMstack - Statik Web Sistemi nedir? Nasıl ve nerelerde kullanılmalı?

6 ay önce , Okuma süresi 3 dakika.

JAMstack - Statik Web Sistemi nedir? Nasıl ve nerelerde kullanılmalı?
Bu yazımızda bir web uygulamasında ihtiyacın dışında herhangi bir kaynak tüketimi yapmamak için geliştirilmiş JAMstack sistemine değinmeye çalışacağız.

Öncelikle Statik web siteleri nedir ve temel olarak Dinanik web sitelerinden nasıl ayrılır onları ibr inceleyelim. 

Statik web siteleri, sunucuda tutulduğu gibi, üzerinde herhangi bir oluşturma işlemi yapılmadan daha önceden hazırlanmış HTML sayfaları kullanıcılara sunan web siteleridir. Adından da anlaşılacağı üzere Statik yani sabit web siteleri anlamına gelmektedir. Request yani istekler doğrultusunda oluşmaz daha önecen var olan içeriği sunarlar. 
Bunun tam tersi mantığıyla Dİnanik web sitelerinide tanımlayabiliriz. 

Aralarındaki belirgin farklar ise; 

Buradaki temel farklarda gördüldüğü üzere Statik web siteleri BackEnd işlemlere ihtiyaç duyulmadan sunucu tarafında generate edilmiyor ve bu büyük bir kaynak tüketimi ile hız avantajı sağlıyor. Bütün bunların yanı sıra extradan bir cache mekanizması ile uğraşmayada gerek kalmıyor.  Çünkü Cache sisteminin mantığı Back End üzerindeki yükü hafifletmektir. 

Peki ne yapacağız tüm sitelerimizi statik hale mi geireceğiz? 
Tabi ki hayır ancak developer arkadaşlar bu konuyu düşünmüş taşınmış ve Statik gibi oluşan ancak kullanıcıların taleplerine göre generate edilebilen bir sistem yapılabilir mi diye araştırmalar yapılmış ve karşımıza yeni nesil JAMstack teknolojisi çıkıyor. 

JAMstack

#Yazılım #javascript