• 0

iOS 14 ile gelişmiş AR desteği geliyor

9 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

iOS 14 ile gelişmiş AR desteği geliyor
Teknoloji devi Apple AR ile ilgili çok sıkı çalışmalar yaptığı biliniyordu. Son duyulan haberlere göre 14 ile ciddi bir AR desteği geleceği beilirtildi.

Apple yaptığı yoğun Arttırılmış Gerçeklik çalışmalarını duyurmaya başladı. iOS 14 ile birlikte geleceği duyurulan AR desteği yeni bir özellik gibi durmasa da yapılan çalışmalarla daha iyi bir şekilde kullanılacağı bir gerçek. 

Bu özelliklerin başında kare kod yani QR tarayıcı ve okuyucu olarak kameraların kullanılmasında  bir adım daha ileriye gidileceği belirtiliyor. 

WWDC 2020 etkinliği ile birlikte birçok yenilik duyurulacak. Bu kapsamda geçen hafta ortaya çıktığı kadarıyla iOS 14 uygulamaları indirmeden deneme imkanı sunacak gibi duruyor.

Öte yandan Apple iOS 14 ile birlikte yeni bir uygulama ile de karşımıza çıkabilir My Find adlı bir uygulamayala arttırılmış gerçekleklikte bir adım daha ileriye gitmesi konuşuluyor. 

Constine, bu dosyalar arasında Gobi adı verilen yeni bir artırılmış gerçeklik uygulamasının bulunduğunu söylüyor. iOS 14 artırılmış gerçeklik uygulaması Gobi ise ister geleneksel ister yeni kare kodlar olsun okuma yapabileceğini söylüyor.

Dairesel tasarım ile okuma yapacağı görülen bu AR uygulaması ise oldukça ilginç görünüyor. Teknoloji muhabiri aynı zamanda söz konusu QR kodların neye benzeyebileceğini de bizlerle paylaştı.

iOS 14’ün aynı zamanda Apple cihazları için yeni bir ana ekran görünümü sunması, yeni bir sağlık uygulaması ve PencilKit gibi farklı şekillerde karşımıza çıkması bekleniyor. Bakalım 22 Haziran WWDC 2020 etkinliği bize neler sunacak?

#ios #İşletim Sistemleri