• 0

İçerik Yönetim Sisteminin yani CMS'nin tarihi

6 ay önce , Okuma süresi 4 dakika.

İçerik Yönetim Sisteminin yani CMS'nin tarihi
CMS statik webten dinamik webe geçiş sürecini başlattı ve bir devrimin başlamasıyla günümüze kadar geldi. İşte CMS'nin kısa bir tarihi...

İçerik yönetim sistemi (CMS), dijital içeriğin oluşturulması ve değiştirilmesi için her türlü uygulamayı kapsayan üretken bir yazılım kategorisidir. Bu nedenle, CMS tarihinin, sadece metin ve bağlantıları temsil eden internet tabanlı bir hipermetin sistemi HTML'si üzerinde modellenen Tim Berners-Lee tarafından 1990'da Tim Webers-Lee tarafından tarihteki ilk web sitesine kadar gitmesi büyük bir sürpriz olmamalıdır .

CMS pazar gelişiminin zaman çizelgesi

Dünya çapında web'in mütevazi başlangıcı, arka uç veritabanına ihtiyaç duymadan içerik sunan statik sitelerde yatıyordu. Çok az bilgi işlem kaynağı kullandılar, bu yüzden hızlı bir şekilde yüklendiler - çünkü veritabanı sorguları, oluşturulacak şablonlar ve işlenecek istemci-sunucu istekleri yoktu. Çok az insanın özellikle bugünle karşılaştırıldığında düzenli "web sörfçüleri" olduğu göz önüne alındığında, web trafiği konusunda çok az şey vardı.

Ve elbette, bu birlikte çalışabilirliği kolaylaştıran açık kaynaklı bir yazılımdı. Gerçekten de, açık kaynak CMS'nin evriminde her zaman önemli bir rol oynamıştır.

CMS'nin Yükselişi

Doksanların ortasına kadar, dünya çapında web'in popülaritesi arttıkça ve web siteleri sık sık güncelleme ihtiyacını arttırır - broşür tipinde statik içerik barındıran kökenlerinden bir değişiklik. Bu, FileNet, Vignette, Documentum ve diğerlerinden StoryBuilder'dan çok sayıda CMS ürününün piyasaya sürülmesine yol açtı. Bunların hepsi tescilli, kapalı kaynaklı ürünlerdi ve bu süre boyunca olağandışı değildi.

Bununla birlikte, 2000'lerin başında, WordPress, Drupal ve Joomla gibi açık kaynaklı CMS alternatifleri ortaya çıktı. WordPress, genişletilebilir bir eklenti mimarisi ve kullanıcıların HTML ve CSS bilgisine sahip olmalarını gerektirmeden web siteleri oluşturmak için kullanılabilecek şablonlar içeriyordu. Bir web sunucusuna yüklenen ve genellikle bir MySQL veya MariaDB veritabanı (elbette her ikisi de açık kaynak) ile eşleştirilen WordPress CMS yazılımı. WordPress'e büyük geçiş kısmen CMS'nin açık kaynak olmasıyla hızlandı.

 

Bugün bile, web sitelerinin yaklaşık üçte biri bu birinci nesil içerik yönetim sistemleri kullanılarak oluşturulmuştur. Bu geleneksel CMS, arka uç kullanıcı arabirimini, eklentileri, ön uç şablonlarını, Basamaklı Stil Sayfalarını (CSS), bir web sunucusunu ve bir veritabanını içeren monolitik sistemlerdir. Bir web sitesi sayfası için her kullanıcı isteğinde, bir sunucu önce bir veritabanını sorgular, ardından sonucu tarayıcıda bir HTML belgesi oluşturmak için sonucu sayfanın biçimlendirmesinden ve eklentilerinden alınan verilerle birleştirir.

LAMPstack eğilimi

Açık kaynak kodlu CMS'nin ortaya çıkışı, LAMP (Linux, Apache, MySQL ve PHP / Perl / Python) yığını üzerine inşa edilen altyapı ile tutarlıydı. Bu yeni yapı, farklı son kullanıcılar için benzersiz içerik sunmak üzere veritabanı sorguları kullanan dinamik web sitelerinin oluşturulmasını sağlayan monolitik web geliştirmenin başlangıcını temsil ediyordu. Bu noktada, metin ve bağlantılardan oluşan tek tek dosyaların (HTML, CSS, JavaScript) tüm son kullanıcılara aynı şekilde dağıtıldığı bir sunucuda oturan önceki statik site modeli gerçekten kaybolmaya başladı.

Mobil web her şeyi değiştirir

2000'lerin ilk on yılına doğru gittikçe derinleştikçe, Palm ve Blackberry gibi erken mobil cihazlar web içeriğine erişim sağlıyor, daha sonra akıllı telefonların ve tabletlerin 2010'da piyasaya sürülmesi, mobil cihazlar aracılığıyla daha fazla kullanıcıyı web'e getiriyor. 2016 yılında, mobil cihazlardan ve tabletlerden ölçekler ipucu ve web erişimi dünya çapında masaüstü bilgisayarları aşıyor .

Monolitik CMS, web sitelerinin farklı sürümlerini gerektiren bu farklı erişim cihazlarına içerik sunmak için uygun değildi - genellikle mobil kullanıcılar için web sitesinin soyulmuş sürümleri. Akıllı saatler, oyun konsolları ve Alexa gibi ses yardımcıları gibi Web'e hazır yeni cihaz türlerinin ortaya çıkması bu sorunu daha da kötüleştirdi ve çok kanallı içerik dağıtımına olan ihtiyaç netleşti.

Başsız CMS ve JAMstack'in ortaya çıkışı

Başsız bir CMS, tüm içeriği, veritabanlarını ve dosyaları depolayan arka ucu ön uçtan ayırır. Genellikle, başsız bir CMS, veritabanlarından (SQL ve NoSQL) ve dosyalardan gelen içeriğe web sitelerinde, akıllı telefonlarda ve hatta Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında görüntülenmek üzere erişilebilmesi için API'ler kullanır. Ek olarak, başsız bir CMS ön uç çerçeve agnostiktir, bu da onu çeşitli statik site jeneratörleri ve ön uç çerçevelerle (örn. Gatsby.js, Next.js, Nuxt.js, Angular, React ve Vue) uyumlu hale getirir. js), geliştiricilere en sevdikleri araçları seçme özgürlüğü verir.

Başsız CMS, JAM (Javascript, API ve Markup) yığın web geliştirme mimarisi için özellikle daha iyi web performansı ve SEO sıralamaları ve güçlü güvenlik hususları sunması nedeniyle popüler bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. JAMstack bir web sunucusuna bağlı değildir ve bir istek yapıldığında hemen statik dosyalar sunar. Dosyalar zaten derlendiğinden ve tarayıcıya sunulduğundan veritabanını sorgulamaya gerek yoktur.

Başsız CMS vardiya bir SaaS böyle Contentful ya gibi kendiliğinden barındırılan açık kaynak alternatifleri olarak yaklaşmak biriyle, oyuncuların yeni dalga ile tahrik edilmektedir Strapi . Headless ayrıca, Ticaret Katmanı ve Saleor (ayrıca açık kaynak) gibi yeni yazılım editörleri ile çoklu SKU'ları, fiyatları ve envanter verilerini gerçek bir çok kanallı tarzda yönetmek için çözümler sunan e-ticaret endüstrisini de bozuyor .

Sonuç

İnternetteki bilgilerin nasıl tüketildiğine bağlı olan içerik yönetim sisteminin gelişimi boyunca açık kaynaklı yazılımlar aynı trend çizgileri boyunca ilerlemiş ve ortaya çıkan gereksinimleri çözmek için yeni teknolojiler ortaya çıkmıştır. Gerçekten de, CMS, dünya çapında ağ ve açık kaynak arasında bir bağımlılık var gibi görünüyor. Artan içerik hacimlerini yönetme ihtiyacı yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Önümüzdeki dönemde açık kaynaklı yazılımların daha yaygın bir şekilde benimsenmesini beklemek için her neden var.

#Yazılım #Genel