• 0

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar : AMP

8 ay önce , Okuma süresi 4 dakika.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar : AMP
Google artık işi ciddiye bindirerek arama sonuçlarında sürekli revizeler gerçekleştiriyor. Google mobil sayfalar için yeni AMP uygulamasını devreye soktu. Webmaster Tools üzerinden görebileceğiniz mobil AMP uygulamasının kullanılması gerektiği ve dikkat edilmesi gereken detaylara değindik.

Uzun adı ile Accelerated Mobil Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) olan AMP web sitelerinin mobil cihazlarda çok daha hızlı çalışmasını sağlamak amacı ile kurulan bir framework çalışmasından ibarettir. İlk olarak proje Github üzerinde görüldüğü gibi, şuanda Open Source tarafından da geliştirilmeye devam ediyor.Google resmi olarak yaptığı açıklamada Google News başta olmak üzere artık tüm ürünlerini AMP HTML'e geçiriyor. Bu demek oluyor ki Google Mobil sayfalar için gerekli önlemleri almaya devam ettiği gibi, gerekli içeriği sağlamayan web sitelerini büyük dalgalanmalar bekliyor. (En azından mobil tarafta) Başta Twitter, Google, Pinterest, Wordpress, Chartbeat, Parse, Analytics, Linkedin ve Adobe olmak üzere bir çok teknoloji şirketi ile anlaşan AMP artık kısa süre içerisinde HTML sayfalarına entegre ediyor olacaklar. Bu entegrasyonun testini bitiren ve kullanıcılarına duyuran ilk isim ise Google oldu.

Bir kullanıcı bir web sitesini ziyaret ettiğinde içerikler yüklenir. Kullanıcı bunu fark etmese de aslında içerik yüklenmesi sırasında gerçekleşen pek çok aksiyon vardır. Tarayıcı HTML sayfasını yükler ve web sitesinde bulunan tüm reklamlar, resimler, yazı tipleri kullanıcının karşısına gelir.Kaynakların farklı bir sunucudan gelmesi gerekiyorsa, web sitesinin tamamen yüklenmesi zaman alabilir. Bu zamanın uzaması, web sitesinin aleyhinedir. İnternet kullanıcıları için hız son derece önemlidir. Bir web sitesinin çok yavaş yüklenmesi, kullanıcının daha hızlı yüklenen bir başka siteyi tercih etmesine neden olur. AMP teknolojisi, sitenizin tasarım kalitesinden ödün vermeden mobilde de hızlı yüklenmesini sağlar.Google AMP, web sitesinin istediği kaynaktan yüklenmesine değil, kendi envanter sürümünden yüklenmesine izin verir. Google AMP bu nedenle en hızlı web teknolojileri ile oluşturulmuştur. Örneğin yavaş yüklenmeler söz konusu olduğunda önemli bir ünü olan JavaScript, AMP tarafından engellenmiştir.Sadece önceden onaylanmış bazı durumlarda AMP, JavaScript kullanılmasına izin verir. AMP teknolojisi kullanan web sayfaları Google sunucularında barındırılır ve böylelikle daha hızlı çalışırlar.Google’da bir kelime aradığınızda, sonuçların yanında şimşek ikonu görmeniz, o web sayfasının AMP uyumlu olduğunu gösterir. Google AMP sayfalarından birinde olduğunuzu anlamanın bir diğer yolu da, URL çubuğunda orijinal web sitesi yerine Google adresi bulunmasıdır. Google AMP’yi kapatmanız mümkün değildir. Google araması yaptıktan sonra AMP özellikli bir siteyi ziyaret ettiğinizde, mutlaka AMP sürümüne yönlendirilirsiniz.

Peki, WordPress AMP nedir? WordPress üzerinden web sitesi kuran kişiler için WordPress AMP kurulumu oldukça önemlidir. Böylelikle WordPress site, mobil üzerinde de hızlı ve kusursuz çalışacaktır. Mobil ziyaretçilerini kaybetmek istemeyen WordPress kullanıcıları için AMP, ilk araştırılan konuların başında gelir.

WordPress AMP kullanımını aktive etmek için, öncelikle AMP eklentisini yüklemek gerekir. Eklentiyi kurduktan sonra WordPress sitelerde de AMP kullanılabilir. Kurulumu yaptıktan sonra Google AMP test yapmak için Google Test Aracı kullanılabilir.

AMP teknolojisinin iyi yönleri olduğu kadar kusurlu yönleri de mevcut. Öncelikle AMP sınırlı HTML, JavaScript ve CSS desteği veriyor. Bu da bu teknolojileri web sitenizde kullanamayacağınız anlamına geliyor. Bununla birlikte AMP, Google Analytics dışında analiz platformunu da desteklemiyor. Bu da Google AMP kullanmaya başladığınızda web sitenizde kullanmak istediğiniz diğer analiz platformlarıyla vedalaşmanız gerektiği anlamına geliyor.

AMP projesinin en büyük avantajı açık kaynaklı kodlara sahip olmasıdır, yani isteyen herkes AMP yönergelerini izleyerek özelleştirilmiş sayfalar oluşturabilir. AMP standartlarında bir sayfa oluşturmak için dikkat etmeniz gereken ana başlıklar;

  • Tasarım / Kodlama, yerleşim ve içerik
  • Bulunurluk / Erişilebilirlik, arama motorlarına açık olmak
  • Doğrulama / Sayfayı Google Search Console’da bildirme
  • Yapısal veri / Yapısal veri ile sayfa içeriğini zenginleştirme
  • Durum / Amp sayfasındaki hataları tespit etme

AMP’nin Hızlı Olmasının Sebebi Nedir?

AMP, salt okunurluk ve saf hız için tasarlanmış bir fikirdir. Google, uygun ve doğrulanmış sayfaları ön belleğinde saklar ve asıl içerik ön bellekte tutulur böylece içeriği sayfadan getirmek zorunda kalmaz. Bu işlem uygulanırken JavaScript’in bazen programı tembelleştirebilen kütüphanesinden ya da buna benzer sorunlardan kendisini soyutlar. JavaScript’e ancak belirli ölçülerde, özel kullanımlarla izin verilir ve hazır bir JavaScript yapısını kullanmaya zorlar.

AMP HTML

AMP HTML güvenilir performans için bazı kısıtlamalar ve temel HTML›in ötesinde zengin içerikler oluşturmak için bazı uzantılar içeren bir HTML›dir.

AMP HTML temel olarak özel AMP özellikleri ile uzantılı bir HTML›dir. En basit AMP HTML dosyası aşağıdaki gibi görünmektedir:


AMP JS

AMP JS kitaplığı AMP HTML sayfalarının hızlı sonuç vermesini sağlar.

[AMP JS kitaplığı], sayfanızın hızlı işlenmesi için, (https://github.com/ampproject/amphtml/tree/master/src) tüm AMP›nin en iyi performans uygulamalarını uygular, kaynak yüklemeyi yönetir ve yukarıda bahsi geçen özel etiketleri sunar .En büyük optimizasyonlardan bir tanesi, harici kaynaklardan gelen her şeyi eşzamansız hale getirmesidir, bu sayede sayfadaki hiçbir şeyin işlenmesi engelenemez.Diğer performans teknikleri içerisinde tüm bilgi iletim birimlerinin korumalı alana alınması, kaynaklar yüklenmeden önce sayfadaki her öge düzeninin önceden hesaplanması ve yavaş CCS selektörlerinin devre dışı bırakılması yer almaktadır.

[Optimizasyonların] yanı sıra (/tr/learn/about-how/) kısıtlamalar hakkında da ayrıntılı bilgi için, AMP HTML spesifikasyonunu okuyun.

AMP Cache

Google AMP Cache (isteğe bağlı) AMP HTML sayfalarını getirir.

Google AMP Cache, tüm geçerli AMP belgelerinin sağlanması için proxy tabanlı bir içerik dağıtım ağıdır. AMP HTML sayfalarını getirir, kaşaler ve sayfa performansını otomatik olarak iyileştirir. Google AMP Cache kullanılırken, belgeler, tüm JS dosyaları ve görüntüler maksimum verimlilik için HTTP 2.0 kullanan aynı kaynaktan yüklenir.

Önbellek aynı zamanda sayfanın garanti şekilde çalışacağını ve harici kaynaklara bağlı olmayacağını doğrulayan dahili bir validasyon sistemi ile birlikte gelir. Validasyon sistemi, sayfa işaretlerinin AMP HTML spesifikasyonunu karşıladığını doğrulayan bir dizi bildiri çalıştırır.Bir diğer onaylayıcı sürümü her AMP sayfasıyla paket halinde gelir. Bu sürüm, sayfa işlendiğinde validasyon hatalarını doğrudan tarayıcı konsoluna kaydeder, bu sayede kodunuzdaki karmaşık değişikliklerin performansı ve kullanıcı deneyimini nasıl etkilediğini görmenizi sağlar.

AMP HTML sayfalarınızı test etme ile ilgili daha fazla öğrenin.

#Yazılım #java #html #css