• 5

En İlginç Yazılım Dilleri

2 yıl önce , Okuma süresi 1 dakika.

En İlginç Yazılım Dilleri
Hiç kimsenin kullanmayacağı veya bilmediği yazılım dilleri.

Chicken Programming Language

Torbjörn Söderstedt tarafından geliştirilen Tavuk (Chicken) dili, aslında çok hoş bir dil olabilirmiş. Söderstedt önce 10 komutla çalışabilen bir dil geliştirmiş, daha sonra biraz eğlenmek için bu komutların hepsinin adını chicken yapmış. Bu dilde ilk komut için bir, ikinci komut için iki, üçüncü komut için üç, onuncu komut için on kere chicken yazmak gerekiyor. Ondan fazla chicken yazarak da harfler ayarlanıyor. 


BKZ: https://www.bilimkurgukulubu.com/genel/bilim-teknoloji/en-ilginc-5-programlama-dili/

 

Trollscript Programming Language

Her kod tr ile başlamak zorunda, sadece o ve l harflerini kullanarak kodlama yapabiliyorsunuz.

BKZ: https://www.webtekno.com/kimsenin-ogrenmekle-ugrasmayacagi-en-zor-10-programlama-dilleri-h55599.html

 

Chef Programming Language

Bu dil, ezoterik diller arasında kesinlikle favorim. Bu dilde yemek tarifi verirmiş gibi program yazabilirsiniz. Eğer Şef (Chef) dili kullanıyorsanız genellikle değişkenlere gıda maddelerinin isimlerinin verirsiniz. Değişkenleri tuttuğunuz yığınlar “çırpma kabı” olarak adlandırılır ve bardak, kaşık gibi ölçü birimleri kullanırsınız. Bu dilde program yazabilmeniz için İngilizce bilmeniz de gereklidir çünkü derleyici yalnızca İngilizce tarifleri algılar.

BKZ: https://www.bilimkurgukulubu.com/genel/bilim-teknoloji/en-ilginc-5-programlama-dili/

 

Brain F*ck

Brainf*ck (İngilizce: beyini beceren), 1993 yılında programcı Urban Müller tarafından yaratılmış bir programlama dilidir. Yaratılma amacı mümkün olan en küçük boyutlu derleyici üretmektir. Bilinen bazı derleyicileri 200 bayttan küçüktür. Sadece sekiz komutu bulunmakla birlikte Turing-Bütün (İngilizceTuring-complete) bir dil olduğundan teorik olarak herhangi bir algoritma bu dilde yazılıp işletilebilir.

Brainfuck dili çok basit bir makine modeli ile çalışır, bu modelde her birinin başlangıçtaki değeri 0 olan 30000 hücre ve bu hücreler arasında hareket edebilen bir işaretci bulunur. (İşaretçi, başlangıçta ilk hücrededir).

Bu programlama dilinin amacı, genel bir dil olmaktan çok programcıları zorlamak ve eğlendirmektir.

BKZ : https://tr.wikipedia.org/wiki/Brainfuck

 

Spaghetti Programming Language

Kod dünyasında spagetti kod ya da makarna kod denen şey, sürekli bir yerlere yönlendirilen, karışık ve yavaş çalışan kod sistemidir. 


BKZ: https://www.webtekno.com/kimsenin-ogrenmekle-ugrasmayacagi-en-zor-10-programlama-dilleri-h55599.html

#Yazılım