• 0

Dokuz Kuyruklu Tilki Tamamo no Mae

2 yıl önce , Okuma süresi 2 dakika.

Dokuz Kuyruklu Tilki Tamamo no Mae
Hayatı pahasına intikam için yanıp tutuştuktan sonra hiç pişman olunur mu? Sizlere dokuz kuyruklu tilkinin hikayesini anlattık.

Tamamo no Mae

Bir gün evli çiftler ormanda gezinirken az öteden bir ses duyar.Geldiklerinde yerde ağlayan bir bebek bulurlar. Çift, bebeği evlerine götürür ve onunla ilgilenir. Bebek büyüdükçe oldukça özel olduğu, evli çift tarafından anlaşılmaya başlanır. Bu çocuk imparatorun karşısında şiir okuyacak derecede hoş dile ve zekaya sahiptir. İmparator çocuğu himayesine alarak onu hizmetlisi olarak atar. Çocuğun ismi Tamamo no Mae'dir. Zaman geçtikçe Tamamo no Mae el değmemiş kıymetli bir genç kız olur. Özellikle zekası ve görünüşü dikkatleri gün geçtikçe üzerine çeker. İmparatorun bilginleri onu test ettiğinde bilgisi karşısında dilleri tutulur. İmparator tüm olanlar karşısında bu genç kızdan etkilenmeden duramaz ve onu sonunda eşi yapma kararı alır. Tamamo no Mae karşı çıkmaz ve imparatorla evliliği gerçekleşir. Her şey yolunda iken birden imparator hastalanır. En iyi doktorlar bile imparatora çare olamaz.

Image

Bu sırada Tamamo no Mae ise pek endişeleniyormuş gibi durmaz. İmparator için çare ararken sonunda rahipler devreye girer. Yetenekleriyle ün salan bir rahip, imparator üzerinde sorunu anlamak için bir ritüel gerçekleştirir.  Rahibin dediğine göre imparator kötü bir ruh tarafından lanetlenmiştir.  Bütün rahiplere haber salınarak imparator için dua etmesi istenir fakat imparatorun durumu düzelmez. Yetenekli rahip tekrar saraya çağrılarak bu sefer çok daha güçlü bir ritüel gerçekleştirilir. Dediklerine göre, imparatoru lanetleyen Tamamo no Mae'nin ta kendisidir. İmparatoru kötü büyüsü ile etkilemiştir.  Olanlara anlam veremeyen imparator ve hizmetkarları buna karşılık bir kanıt istemektedir.Rahipler yine bir ritüel yapacaklarını ve Tamamo no Mae'nin de yaparken ona katılmalarını şayet kötü bir ruh ise ritüel sırasında ortaya çıkacağını söyler.

 Image

Ritüel başlar ve Tamamo no Mae bir süre herhangi bir belirti göstermez. Ritüelin devamında ise işler tersine döner. Birden Tamamo no Mae'nin arkasında bir kuyruk belirir. Sonra ise iki kulak saçlarının arasından çıkar. Ve Sonra bir kuyruk daha belirir, ve bir daha...  bu sayı dokuz olduğunda ise artık onun kötü bir dokuz kuyruklu tilki olduğu anlaşılır. Meğer tilki imparatorla geçirdiği her vakit onun hayatından çalarak kendine de ömür üstüne ömür eklermiş. Yakalandığını anladığında tilki pencereden atlar ve uzaklara koşar. İmparator hayal kırıklığına uğradığından tilkinin öldürülmesine karar verir ve okçular hazırlanır. Sonunda boynuna saplanan okla bedeni tükenen tilkinin ruhu aşınmış bir kayanın içine girer ve orada hapsolur. Bu taş aynı zaman da "öldüren taş" olarak bilinir ve söylentiye göre dokunanın hayatına son verir.

 Image

Bir gün keşişlerden biri Tamamo no Mae'nin ruhu ile konuşmak için taşın olduğu yere gelir ve hikayeyi bir de onun ağzından duymak ister. Olayların perde arkası oldukça üzücüdür. Tamamo no Mae'nin gerçek ailesi onun lanetli olduğunu önceden öğrenerek doğduğunda onu bilerek terk etmiştir. Ona bakan çifte ise minnettardır. Üvey babasının ihanetle suçlanıp sürgün edildikten sonra hayatını kaybettiğini öğrenmesi ile intikam için yandığından içindeki tilkiyi kullanarak bir çok insanın canını alır. Yaptıklarından ise çok pişmandır. Keşişten af diler ve onu hapsolduğu bu taştan kurtararak cennete yollamasını ister. Keşiş ise isteğini kabul eder ve Tamamo no Mae'nin ruhunu huzura kavuşturur.

Tamamo no Mae Japon Mitolojisinde en kötü üç ruhtan biri olarak bilinir. Kandırdığı imparatorun ise Heian Dönemi hanedanı Toba olduğu söylenir. Bunun sebebinin imparatorun hükmünün bitmesine yakın bir zamanda hayatını kaybettiği ve hemen ardından oğlunun da hayatını yitirmesi ile alakalı olduğu öne sürülür.

Dokuz kuyruklu bir tilki görseydiniz ona ne derdiniz? 

 Kaynakça: wikipedia.org/wiki/Tamamo-no-Mae , rmda.kulib.kyoto-u.ac.jp/

#Genel #İnceleme #Youtube