• 0

Chorme'nin kardeşi Chromium nedir?

8 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

Chorme'nin kardeşi Chromium nedir?
Adı her ne kadar kimya ile örtüşsede o bir internet tarayıcısı. Adını krom elementinden alıyor Chrome’dan farklı bir tarayıcı , Her ne kadar logoları da birbirine benzese de. Ben ona Chrome’un küçük kardeşi diyorum.

Chromium açık kaynak kodlu olduğu için Google veya Başka firmalar Chromium koduna rahatlıkla ulaşabilir ve üzerinden oynamalar yapabilir. Sende Chromium kaynak koduna ulaşabilirsin. Uygulama geliştiricileri , Chromium hafif ve hızlı yapısından kaynaklı Windows Explorer gibi ufak çaplı olduğunu söylüyorlar.

Ve tabiki buna paralel olarak Chromium Chrome’a göre daha sık çöker ve istenmeyen durumlar daha fazla başınıza gelir. Bunun yanında, Chrome uzantıları ile uyumludur ve büyük abisine benzer bir kullanıcı deneyimi sunar.

Chromium’un amacı ise; Açık kaynak kodlu Chromium'un projesinin ortaya çıkışındaki temel amaç, açık kaynak kodlu olmayan ChromeChrome uygulamasına kaynak kodu sağlamaktır. Böylece Google'ın dış kaynaklardan veri almasına ve yeni fikirleri hızlı bir biçimde yinelemesine olanak tanıyor. Aslına bakacak olursak, gün aşırı yayınlanan Chromium tarayıcısının birden fazla yeni yapısı bulunuyor.

Chromiumm Nereden ve Nasıl İndirilir?

Chromium'u indirmek yalnızca birkaç tık uzağınızda. İnternet tarayıcınızın kararlılığını göz önünde bulundurmuyorsanız, Chromium'u kolaylıkla indirebilirsiniz.

İlk olarak, download-chromium.appspot.com adresine gitmeniz ve 'Desteklenen Platformlar' yazan kısmından işletim sisteminizi seçmeniz gerekiyor. Daha sonra ise indirme butonuna tıklayarak dosyayı indirebilirsiniz. İndirme işleminden sonra da sıkıştırılmış dosyayı çıkartın ve açın.

İşletim sisteminizle uyumlu dosyayı bulun ve üzerine tıklayın. Eğer işletim sistemi olarak Windows kullanıyorsanız, chrome-win32.zip adlı dosyayı bulup açmanız gerekiyor. Son olarak, dosyanın içerisinde bulunan Chrome.exe simgesine tıklarsanız Chromium'u başarıyla kurmuş olursunuz.

#Yazılım #İnternet