Bootstrap nedir? Neden bootstrap kullanıyoruz?

3 ay önce , Okuma süresi 1 dakika.

Bootstrap web tasarım dünyasın da son döneme damgasını vuran yenilikleri içeriyor.
Bootstrap nedir? Neden bootstrap kullanıyoruz?

Bootstrap web tasarım dünyasın da son döneme damgasını vuran yenilikleri içeriyor. Kullanım alanları ve yapısı gereği normalden daha hızlı, daha kolay ve daha anlaşılır hale getiriyor. Şimdi Bootstrap’ı neden bilmemiz gerektiğinin altında yatan sebeplere bir bakalım.

Elbette bootstrap’ın günümüzde bu kadar popüler olmasının sebebi, yeni bir kişi için daha kolay hale getiren örnekler ve demo ile mükemmel bir dokümantasyon sunması. Daha anlaşılır bir biçimde çoğu platform da bir teknolojiyi öğrenmek ve onun hakkında bilgi almak için çok uzun saatler ve efor sarf ederek bilgiye ulaşırız. Ancak bu durumda oldukça fazla ve öğretici dökümantasyonlara sahip. Bu sebeple de öğrenmek için her şeye bakmamıza gerek kalmıyor.

Aslında en önemlisi responsive bir yapıya sahip olması. Öncelikle responsive nedir kısaca bilgi vermek gerekirse, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur.web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Bootstrap bu yapıyı çok kolay ve anlaşılabilir bir şekilde karşılar. Bootstrap’ın yapısında grid sistemi vardır. Bootstrap, duyarlı 12 sütun ızgaraları, düzenleri ve bileşenleri üzerine inşa edilmiştir. Sabit bir şebekeye veya bir duyarlıya ihtiyacınız olsun, sadece birkaç değişiklikten ibarettir. Hem sabit hem de akışkan genişliği mizanpajlarında sütunların dengelenmesi ve yuvalanması da mümkündür.

Bir başka kullanışlı özellik kümesi, belirli bir içerik bloğunun görünmesini veya yalnızca ekranlarının boyutuna bağlı cihazlarda gizlenmesini sağlayabileceğiniz yanıt veren yardımcı programlardır. Ekran boyutuna göre bazı içerikleri gizlemek istediğinizde çok kullanışlıdır. Basit bir dilde anlatmak gerekirse telefon veya tabletlere geçildiğinde, masaüstünde açık bir şekilde duran bazı kısımların bu boyutta açılır-kapanır bir segmentte olmasını sağlar.

Bootstrap'daki her güncelleme, web tasarımı ve geliştirmenin geleceğini dikkate alır; bu nedenle, sektördeki en son ve en ileri teknoloji ile çalışıyorsunuz.

Güzel bir özellik olarak Bootstrap her an güncelleme ve düzeltilme halinde. Geliştiriciler her sorun bildirdiklerinde, bu sorunu çözmeye başlıyorlar. Devamlı olarak güncellemeler ile durumu kontrol altında ve emin bir şekilde çıkartıyorlar.

Tüm bunları belli kısa başlık altında toplamamız gerekirse, öğrenilmesi ve uygulanması çok kolaydır. Bu zamanınızı en iyi şekilde kontrol etmenizi sağlar. Son güncellemeler mevcuttur ve gelişen teknolojilerden geri kalmamış olursunuz. Responsive tasarım özelliği oldukça kolay bir şekilde bulunduğu için de her ortama kolayca uyum sağlayabilirsiniz

#Yazılım #Bootstrap