• 2

Ada Lovelace İlk Kadın Bilgisayar Programcı

2 yıl önce , Okuma süresi 1 dakika.

Ada Lovelace İlk Kadın Bilgisayar Programcı
Tam adı Augusta Ada King olan 1815 doğumlu Lovelace Kontesi, tarihteki ilk bilgisayar programcısı olarak kabul ediliyor. Peki bilgisayarın bile piyasada olmadığı 19. yüzyılda -hele de bir kadın- nasıl oluyor da tarihin ilk bilgisayar programcısı oluyor.

19. yüzyılda kadın nasıl oluyor da tarihin ilk bilgisayar programcısı oluyor.

Ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın kızı Ada Gordon’ın (kocasının unvanı nedeniyle Lovelace Kontesi) Matematik ve bilgisayar tarihine geçmesinin nedeni, Babbage’ın “Analitik Makine” adlı ilkel bilgisayarı için yazdığı bir algoritma oldu. Analitik Makine hiçbir zaman yapılmadı ama 1940’larda ilk modern bilgisayarın gelişmesine ilham verdi.

 19. yüzyılın ünlü araştırmacıları ve bilim insanları olan William Frend, William King ve Mary Somerville tarafından matematik ve bilim alanlarında eğitildi. Son hocalarından birisi de matematikçi ve mantıkçı olan Augustus De Morgan’dı. 1832’den yani 17 yaşından beri dikkate değer matematiksel yetenekleri ortaya çıkmaya başladı.

1833’te, Cambrige Üniversitesi’nde matematik profesörlüğü yapan Charles Babbage’la tanıştı ve Babbage’la beraber matematik ve mantıkla ilgili pek çok çalışma yaptı. Babbage Ada’nın çözümleme kabiliyetinden etkilenmişti ve Ada’ya sayıların büyücü kadını diyordu.

MATEMATİK HAYATTAN KAÇIŞ NOKTASIYDI

1835’te William King ile evlendi, iki oğlu ve bir kızları oldu. 1838’de “Lovelace Kontesi” unvanını aldı. Fakat çocukları ve sosyal hayatı Lovelace’ın çalışmalarına engel değildi. Hiçbir zaman evinin kadını olmadı, matematiğe ve müziğe hayattan kaçış noktaları olarak sığındı.

 

Lovelace’ın en büyük destekçisi Babbage, 1834’te yeni bir tür hesaplama makinesinin planlarını yaptı; fakat henüz çalıştığı Fark Makinesi (Difference Machine) bitmediği için hükümetten destek alamadı. Ancak yeni projesi yurtdışında büyük ilgi gördü.

İtalyan matematikçi Louis Menabrea’nın Analitik Makine (Analytic Machine) hakkında 1842’de Fransızca yayımladığı inceleme yazısını bir İngiliz bilimsel dergisi için çeviren Ada Lovelace, kendi notlarını da bu çeviriye ekleyerek 1843’te yayımladı. Çeviriye eklediği notlarda Bernoulli sayılarının Babbage’ın makinasıyla nasıl hesaplanacağını ayrıntılı olarak verdi. Bu metot, Analitik Motor algoritması tarihteki ilk bilgisayara uyarlanabilecek bir algoritmaydı ve böylece Ada'nın "Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı" olduğu garantilendi.

 

#Genel