• 0

2022 için En İyi 10 Google Sıralamayı Etkileyen Faktörler

1 ay önce , Okuma süresi 5 dakika.

2022 için En İyi 10 Google Sıralamayı  Etkileyen  Faktörler
Google Sıralama Faktörleri

Google, kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmak için sıralama algoritmasını dönemsel olarak güncellemeye gitmektedir. Bu makalemizde, 2022'deki en önemli 10 sıralama faktörünü topladık. Web sitelerine daha fazla trafik çekmek ve Dolaylı olarak daha fazla müşteri elde etmek isteyen kişilerin yolu eninde sonunda Google ile buluşuyor. Tabi dünyada en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google, Kullanıcılarına en iyi şekilde hizmet verebilmek için sıralama faktörlerini genelde gizli tutar.

Google Arama, önceki yıllarda olduğu gibi, 2022'de de önemli sıralama faktörlerine öncelik vermek için algoritmasını yeniledi. Ama üzülmeyin. İşlerinizi kolaylaştırmak için bilmeniz gereken her şeyi bu blogda topladık. Aşağıda, 2022 için en iyi 10 Google algoritması sıralama faktörü bulunmaktadır.

1. Taze ve İlgi Çekici İçerik

Bu yıl içerik, web'in kralı olarak saltanatını sürdürüyor. İnsanlar bilgi için web sitesine güvendiğinden, Google'ın içeriğe öncelik vermesi çok mantıklı.Arama motoru, yüksek değerli içeriğe sahip web sitelerini anahtar kelime doldurmaya başvuranlardan ayırt etmede çok daha iyi hale geldi. Anahtar kelimeler hala önemli olsa da, odak noktanız alakalı konuları ele almak ve yaygın sorgulara iyi cevaplar sağlamak olmalıdır.

Kullanıcılar farklı amaçlarla sorular sorar, bu nedenle her makale için biraz farklı bir stratejiye ihtiyacınız vardır. Kimin için yazdığınızı hatırlayın ve cümlelerinizin taranmasını ve sindirilmesini kolaylaştırın.

2. Niş Uzmanlığı

Kelimenin tam anlamıyla seçim yapabileceğiniz binlerce web sitesi ile kendinizi rekabetten ayırmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, olağanüstü bilgi ve uzmanlık göstermekten gelir. Yalnızca kullanıcı güvenini kazanmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorlarına sizi SERP'lerde yükseltmeleri için bir neden verir.Google Arama, aynı anahtar kelimede en az 10 yetkili sayfadan oluşan bir kümeye sahipse, bir web sitesini niş uzmanı olarak adlandırır.İlk adım, hedeflenecek doğru anahtar kelimeyi seçmektir. Nişlere özel anahtar kelimeler daha az arama hacmine sahiptir, ancak size iyi bir sıralamada daha iyi bir şans verir ve dönüşüm gerçekleştirmesi muhtemel tüketicileride cezbedecek hal almaktadır.

Her zaman olduğu gibi, hedef kitlenizi anlamalı ve hatasız kaliteli içerik üretmelisiniz. Amaç, tüketicilerin kararınıza güvenebileceklerine ve güvenilir bilgiler için web sitenize güvenebileceklerine inanmalarını sağlamaktır.

3. Kullanıcı Katılımı

Kullanıcı katılımı, sıralama algoritmasına ilk kez 2016 yılında dahil edildi. Tıklama sahtekarlığı tespitindeki gelişmeler sayesinde Google, son yıllarda buna daha fazla ağırlık verebildi.

Metrik, sitenizin kullanıcıları markanızla etkileşime girmeye ne kadar teşvik ettiğini belirlemek için hemen çıkma oranını, oturum uzunluğunu ve oturum başına sayfaları hesaba katar.

Çarpıcı görseller ve yeni içerik, harika bir kullanıcı etkileşimi stratejisinin temel taşları olmakla beraber her iki bileşen de ziyaretçileri web sitenizi keşfetmeye ve nihayetinde ödeme yapan müşteriler olarak dönüştürmeye motive eder.

Canlı sohbet sağlamak, kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek ve oyunlaştırma, kullanıcı etkileşimini artırmanın diğer yollarından birkaçıdır.

4. Mobil Uyumluluk

Bu noktada mobil uyumluluğun listede olması şaşırtıcı olmamalı. Mobil ticaret,toplam E ticaret pazar payının  %72.9'unu elinde tutmakla beraber mobil kullanıcı hergün daha fazla artıyor. Google, farklı özellik ve boyutlardaki akıllı telefonlara ve tabletlere iyi uyum sağlayan web sitelerini tercih eder. Bu, geliştirme veya yeniden tasarım sırasında mobil öncelikli bir yaklaşım benimsemeniz gerektiği anlamına gelir.

Kullanıcılar, metni yakınlaştırmaya gerek kalmadan okuyabilmeli. Ayrıca CTA butonlarına basmakta ve grafik yüklemekte sorun yaşamamalıdır.Web sitenizi test etmek için Google'ın Mobil Uyumlu Test Aracını kullanın. Mobil kullanılabilirlik hatalarının bir özetiyle birlikte 30 saniyenin altında puanınızı oluşturur.

5. Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, Google'ın algoritmasını henüz hassaslaştırmadığı 2000'lere kadar uzanıyor. O zamanlar, sıralamanızı yükseltmek için bir web sayfasına olabildiğince çok anahtar kelime yerleştirmek yeterliydi. Ama bugün aynı numarayı deneseydin, işleri daha da kötüleşmesine sebep olurdu.Yeni kural nicelikten çok niteliktir. Farklı anahtar kelime türlerini, bunları nereye yerleştireceğinizi ve performanslarını nasıl izleyeceğiniz ile ilgili planma yapmanız gerekmektedir. Ek olarak, içeriğinize anahtar kelimeler eklemek mümkün olduğunca doğal bir şekilde yapılmalıdır.

Anahtar kelimeleri başlık etiketlerinde, meta açıklamalarda, URL'lerde ve metninizin ana gövdesinde kullanmanızı tavsiye ederim.

6. Geri Bağlantılar

Geri bağlantılar SEO için harikadır çünkü Google'a diğer web sitelerinin içeriğinizin kalitesine kefil olduğunu söylerler. Bir sayfa ne kadar çok geri bağlantıya sahipse, arama motoru o kadar çok SERP'lerin üstünde görünmesi gerektiğine inanır. Backlink kazanmak kolay bir iş değildir. Makaleleriniz, diğer içerik oluşturucuları çalışmalarınızdan alıntı yapmaya zorlamak için iyi araştırılmış ve düzenlenmiş olmalıdır.

7. Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantılar, aynı sitenin farklı bir sayfasına yönlendiren köprülerdir. Arama motorlarının web sayfaları arasında bilgi bulmasına ve düzenlemesine yardımcı olan içerik hiyerarşisi oluşturmak için kullanılırlar.Web tarayıcılarının işini çok daha kolaylaştırdıkları için sıralama algoritması için kritik öneme sahiptirler. Bir web tarayıcısı veya Googlebot bir ana sayfaya ulaştığında, ilk bağlantıyı takip eder, o sayfayı oluşturur ve bir sonrakine geçer. Dahili bağlantılar, Googlebot'lara hangi sayfalarınızın alakalı olduğunu gösterir ve indeksleme için önemli olan hiçbir şeyi kaçırmamalarını sağlar. Ziyaretçilere gelince, dahili bağlantılar web sitesinde gezinmeyi basitleştirmek ve kullanıcı katılımını teşvik etmek içindir.

8. Alan Güvenliği

Web sitenizin spam ve yarım yamalak bağlantılarla dolu olduğunu gördüklerinde kapatılanlar yalnızca insanlar değildir. Arama motorları, şüpheli alan adlarını işaretler ve web sitesine girişe izin vermeden önce ziyaretçileri risklere karşı uyarır.

Zayıf güvenlik ve geçmişteki veri ihlalleri nedeniyle kara listeye alınırsanız, sıralamanızı yükseltmek için en iyi çabalamanız boşunadır.

Güncellemeler, düzenli bakım ve planlanmış kötü amaçlı yazılım taramaları uygulayarak web sitenizin savunmasını güçlendirin. Ayrıca SSL sertifikanızı yenilemeyi ve web sitenizin yedeğini almayı unutmayın.

9. UX/UI Tasarımı

UX, sıralama algoritmasına yapılan yeni eklemelerden biridir.

Size hızlı bir genel bakış sağlamak için, Önemli Web Verileri, LCP (En Büyük İçerikli Boyama), FID (İlk Giriş Gecikmesi) ve CLS'yi (Kümülatif Düzen Kayması) kapsar. Bu üç unsur, yükleme süresini, yanıt verme hızını ve görsel kararlılığı kapsar.

Ancak elbette, diğerleri arasında kullanılabilirlik, erişilebilirlik, bilgi mimarisi ve etkileşim gibi UX/UI tasarımında çok daha fazlası var. Sonuç olarak, web sitenizi bu metrik için optimize etmek, kullanıcı merkezli bir tasarım elde etmek için çok fazla düşünce ve sürekli iyileştirme gerektirir.

10. Sayfa Hızı

Son olarak, sayfa hızı var. Bu sıralama faktörü aslında UX kapsamındadır, ancak etkisi o kadar büyüktür ki ayrı olarak izlenir.

Google PageSpeed ​​Insights, yükleme sürelerini değerlendirecek ve işlerin nasıl hızlandırılacağına dair ipuçları verecek bir araçtır.

Genellikle site hızıyla ilgili sorunlar, optimize edilmemiş grafikler veya aşırı HTTP istekleri nedeniyledir. Bunları çözmek kolaydır ve kullanıcı deneyimi ile Google sıralamalarında büyük bir fark yaratır.

#Genel